17.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Άλλο ένα break στη Γαλλία (Vids)

Η Σαλόν/Σεν ήταν η μοναδική ομάδα που υπερασπίστηκε στην έδρας της στους πρώτους αγώνες των προημιτελικών των playoffs του πρωταθλήματος Γαλλίας. Επιβλήθηκε 76-63 της Λε Πορτέλ, ενώ όπως η Βιλερμπάν και η Πο Ορτέζ χθες, έτσι και η Παρί σήμερα νίκησε εκτός έδρας με το 88-85 επί της Ναντέρ.

Η Παρί έκανε καλύτερο δεύτερο ημίχρονο, τελείωσε δυνατά την αναμέτρηση και έφτασε στο 0-1 στη σειρά, με τον Λαμπερί να σημειώνει 20 πόντους και τον Ριτς να τον ακολουθεί με 17. Ο Ουόρεν με 23 ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, που είχαν ακόμη διψήφιους τους Κόνκλιν (17), Ράιλι (13) και Μπάτερφιλντ (12).

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Σαλόν/Σεν είχε τον πρώτο λόγο στο παρκέ και το μετέφρασε σε νίκη επί της Λε Πορτέλ με 76-63, κάνοντας το 1-0. Ο Μουσταφά Φολ σημείωσε 14 πόντους και είχε 7 τελικές πάσες και από 12 πρόσθεσαν Χάρις και Κλαρκ με τον δεύτερο να μετράει και 9 ριμπάουντ. Ο Ντόναλντσον με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της  Λε Πορτέλ και του αγώνα.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι στις 25 Μαϊου. Αύριο θα γίνουν οι δεύτεροι αγώνες των ζευγαριών Βιλερμπάν – Μονακό (1-0) και Πο Ορτέζ-Στρασμπούργκ (1-0).