24.9 C

Όσο ζει ελπίζει (vids)

Η Μακάμπι έχει κάποιες μαθηματικές ελπίδες να προλάβει τα πλέι οφ και τις διατήρησε ζωντανές με τη νίκη της στη Μόσχα επί της Χίμκι με 76-71. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε μεγαλύτερο κίνητρο, έπαιξε καλύτερη άμυνα και γι' αυτό νίκησε, αν και χρειάστηκε ένα μεγάλο τρίποντο του Πάργκο ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος για να τα καταφέρει.

Η Χίμκι ξεκίνησε φουριόζα παίζοντας το μπάσκετ που αρέσει στον Κουρτινάιτις. Τρεχάτε ποδαράκια μου, δηλαδή, και όπου βγάλει. Κατάφερε πάντως να παρασύρει τη Μακάμπι και στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα να κυριαρχήσει πλήρως. Με τους Τόμας, Ζούμπκοφ στην αρχή και με ένα κρεσέντο του Σβεντ στη συνέχεια, προηγήθηκε με 19-5 στο 6', αλλά στη συνέχεια η Μακάμπι σταδιακά άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της.

Όχι όμως με ορθόδοξο τρόπο, κατεβάζοντας δηλαδή το ρυθμό και βάζοντας την μπάλα στο καλάθι (όπου ο Μπλακ αυτή τη φορά περνούσε απαρατήρητος), αλλά με τρίποντα. Την αρχή έκανε ο Ρολ, που πέτυχε τέσσερα συνεχόμενα στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-15) και στην αρχή της δεύτερης, μετά τη σκυτάλη πήραν οι Ντι Μπαρτολομέο και Ο' Μπράιαντ και η Μακάμπι 3,5 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου είχε ήδη μαζέψει τη διαφορά μειώνοντας στον πόντο (28-27).

Η Χίμκι δεν έλεγχε πια το ρυθμό ούτε είχε το ίδιο καλά ποσοστά από την περιφέρεια, όμως με τον Μάικι βρήκε λύσεις μέσα στο καλάθι, όμως μετά το 15' ο Καλοϊάρο και ο Ο' Μπράιαντ βγήκαν μπροστά για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία παρά τα πολλά λάθη της και την ισχνή παρουσία της στο επιθετικό ριμπάουντ, κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 40-39. Και τούτο διότι η Χίμκι είχε σε αυτό το πρώτο 20λεπτο 6/20 τρίποντα!

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Ρολ με ένα ακόμα τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ με 45-42 τη Μακάμπι, η οποία διατηρούσε αυτό το ισχνό προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στις επιλογές τους, ωστόσο ήταν αμφίρροπο, αφού καμία δεν μπορούσε να κάνει ξέσπασμα και να πάρει μια καλή διαφορά.

Όλα αυτά μέχρι το 27', όταν δύο τρίποντα των Πάργκο και Ο' Μπράιαντ δεν βρήκαν απάντηση από τον Μάικι κι έτσι η Μακάμπι με σερί 8-0 προηγήθηκε με 59-51 στο 29', παρ' όλα αυτά δεν μπόρεσε να κρατήσει αυτή τη διαφορά ως το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Σβεντ με ένα ακόμα τρίποντο μείωσε 59-55.

Αποδείχθηκε ότι η Μακάμπι δεν ήταν ικανή να εκμεταλλευτεί αυτή τη διαφορά που πήρε, καθώς την έχασε πολύ γρήγορα. Ο Σβεντ είχε πάρει φόρα και μαζί με ένα τρίποντο του Μόνια επέτρεψε στη Χίμκι να ισοφαρίσει 61-61 στο 32' και το παιχνίδι να αρχίσει πάλι από την αρχή. Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Σφαιρόπουλος, πάντως, η Μακάμπι πήρε και πάλι τα πάνω της και με τους Ρολ, Ο'Μπράιαντ σταθερά καλούς και τον Πάργκο να βοηθά πολύ στο δεύτερο ημίχρονο ξέφυγε ξανά με 67-61 στο 35'.

Η Χίμκι δεν τα παράτησε και παρά το ότι ο Σβεντ άρχισε σταδιακά να τα... σπάει, μείωσε 71-69, όμως η Μακάμπι χάρη στην άμυνά της διατήρησε το ισχνό προβάδισμα. Και ο Τζέρεμι Πάργκο πέτυχε το πιο μεγάλο σουτ του αγώνα, ένα τρίποντο με το οποίο το σκορ έγινε 76-69 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη.

Αυτό το σουτ έκρινε τον αγώνα, αφού στο διάστημα που απέμενε ήταν αδύνατο, όπως αποδείχθηκε, για τη Χίμκι να επιστρέψει. Έτσι η Μακάμπι πήρε μια νίκη, που την κρατά ζωντανή, έστω και με ελάχιστες ελπίδες στο κυνήγι μιας θέσης στα πλέι οφ.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ: Ο Τζέρεμι Πάργκο πέτυχε το πιο μεγάλο σουτ του αγώνα "κλειδώνοντας" τη νίκη της Μακάμπι, όμως ο Τζόνι Μπράιαντ έκανε πιο ολοκληρωμένη εμφάνιση τελειώνοντας τον αγώνα με double double (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι δύο ομάδες σούταραν μαζί 62 τρίποντα! 30 η Χίμκι και 32 η Μακάμπι.