26.6 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Όνειρα διαλυμένα

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο στην Πόλη και μετά... παραιτήθηκε από τη διεκδίκηση της νίκης, με την Εφές να κάνει πολύ εύκολα την ανατροπή δια χειρός Λάρκιν, να νικά με 76-53 και να δείχνει πως τίποτα δεν πάει καλά στους «ερυθρολεύκους», που όχι μόνο δεν μπορούν να πιστεύουν σε κάποιο θαύμα για την οκτάδα, αλλά πρέπει να προσέξουν περαιτέρω κατρακύλα στην Ευρωλίγκα.

Με τον Λαρεντζάκη να κάνει τη διαφορά για τους «ερυθρολεύκους», η ομάδα του είχε βρει έναν «παράγοντα Χ», ο οποίος θα της έδινε μια πρώτη «ώθηση» στο παιχνίδι (5-12 στο 5'). Την ίδια στιγμή, ο μόνος που πάλευε για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντάνστον, αλλά τα υπόλοιπα «πολυβόλα» είχαν σιγήσει, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει πάρτι εντός κι εκτός ρακέτας, έχοντας ένα εξαιρετικό +15 ως προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (11-26).

Ο Αταμάν θέλησε να βρει αντίδραση στην προσωπικότητα των παικτών του και πρώτος έδωσε το σύνθημα ο Μπομπουά, με το σχήμα συνύπαρξής του με τον Λάρκιν να αποδεικνύεται καθοριστικό. Ο Αμερικανός σκόραρε για τρεις στο εξάλεπτο για το τέλος και... μετά δε σταματούσε, με αποτέλεσμα η Εφές όχι απλά να προηγηθεί με 32-30 στα 3.5 λεπτά για τη λήξη της δεύτερης περιόδου, αλλά και να φτάνει στο +9 μέχρι την εκπνοή της, ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 32-8 (43-34).

Ο Λάρκιν συνέχισε το σόου και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την «ερυθρόλευκη» άμυνα να μη βρίσκει τρόπο να αντιμετωπίσει το «κρεσέντο» του και λίγο μετά τα μέσα της περιόδου τη διαφορά να κοντεύει στους 20 πόντους (56-38). Επιχειρώντας να «χτίσει» στην άμυνά του βάζοντας μπροστά τον Τζένκινς, ο Ολυμπιακός κατάφερε τουλάχιστον να σταματήσει την «αιμορραγία», με αποτέλεσμα η απόσταση να βρεθεί στους 15 πόντους και αναγκάζοντας την αντίπαλό του να μη σκοράρει καλάθι εντός παιδιάς στα τελευταία 4:14 λεπτά του δεκαλέπτου (58-43).

Σε καμία περίπτωση, πάντως, δεν ήταν αυτό το τετράλεπτο ένδειξη αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, με την τελευταία περίοδο να μην προκαλεί καμία απολύτως αλλαγή. Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να είναι... παρόντες απόντες, η Εφές μεγάλωνε τη διαφορά και το τελικό +23 ήρθε άνετα (76-53).

Δεκάλεπτα: 11-26, 43-34, 58-43, 76-53

ΟΤΑΝ ΠΗΡΕ ΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ: Είναι να μη βρει το ρυθμό του Σέιν Λάρκιν και το απέδειξε κόντρα στον Ολυμπιακό. Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν έκανε απολύτως τίποτα, αλλά στη συνέχεια πέτυχε 21 πόντους με 2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, πέντε ριμπάουντ, πέντε ασίστ και τρία κλεψίματα με μόνο ένα λάθος σε σχεδόν 32 λεπτά, ηγούμενος της ανατροπής από το -15.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δεν μπορείς να πεις πολλά. Ο Ολυμπιακός πέτυχε 26 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά άλλους 27 στο υπόλοιπο ματς. Νίκη με αυτό τον τρόπο δεν παίρνεις με κανέναν στην Ευρωλίγκα...