20.3 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Όλα στραβά κι ανάποδα

Τίποτα δεν πήγε καλά στο φιλικό του ΠΑΟΚ με την Μπαχτσεσεχίρ στην Κωνσταντινούπολη. Όχι μόνο έχασε με 89-79, όχι μόνο δέχθηκε σχεδόν 90 πόντους, αλλά έχασε με τραυματισμό και δύο παίκτες, κάτι που είναι και το πιο σημαντικό στην παρούσα φάση.

Ο Φιλ Γκος αποχώρησε τραυματίας στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με έντονους πόνους στο δεξί γόνατο, ενώ λίγο αργότερα υπέστη διάστρεμμα και ο Σταύρος Σχίζας. Το πόσο σοβαροί είναι οι τραυματισμοί θα φανεί στη Θεσσαλονίκη, ωστόσο αποτελούν ένα ακόμα πρόβλημα στα πολλά που αντιμετώπισε ο ΠΑΟΚ στη φετινή προετοιμασία του.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ. Το κλειστό 20-16 του πρώτου δεκαλέπτου, έδωσε την θέση του στο 51-38 του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν την διαφορά με συνεχόμενα τρίποντα, αλλά και βολές (συνολικά 14/16 στο διάστημα αυτό). Το βασικότερο ωστόσο πρόβλημα του ΠΑΟΚ ήταν η άμυνα στον Κολόμ, που είχε ήδη προλάβει να πετύχει 24 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Η αποχώρηση του Γκος προκάλεσε ένα σοκ στον ΠΑΟΚ, που μπορεί με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μαργαρίτη να μείωσε 55-49, αλλά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, με αποτέλεσμα η Μπαχτσεσεχίρ να ανοίξει την διαφορά, να προηγηθεί 68-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου και να φτάσει και στο +21 (77-56).

Ο ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε στην τελευταία περίοδο με μία ακόμη απώλεια, καθώς ο Σχίζας γύρισε το πόδι του και αμέσως μετά αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ, κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Μείωσε στους 10 (86-76) με τρίποντο του Ζάρα και η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα…

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 51-38, 68-54, 89-79

Μπαχτσεσεχίρ: Ράουτινς 10 (2), Ουάιτ 5 (1), Αλτιντίγκ 4, Οζντεμίρ 1, Καντιτίζ 2, Τουρνά 3, Οζκάν 6 (2), Γιαπάρ 7, Μπαμπ 8 (2), Κολόμ 26 (3), Σλότερ 8, Πρέλτζιτς 9.

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 4, Μορεϊρά 8, Χρυσικόπουλος 4, Σχίζας 5, Κόνιαρης 9 (3), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 9 (2), Πόουπ 2, Χάτσερ 15 (2), Γκάρετ 6, Γκος 9 (3).