25.2 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

“Χτυπάει” ακόμα η καρδιά του Πανιωνίου

Λένε ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και ο Πανιώνιος είναι αλήθεια ότι δεν ξεκίνησε καλά το πρωτάθλημα. Ομως το εκρηκτικό του παιχνίδι στο φινάλε του πρώτου γύρου κόντρα στο Ρέθυμνο (το οποίο και συνέτριψε με 96-64)  αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια και την προσπάθεια για το θαύμα της σωτηρίας που κυνηγάει η ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Κόντρα σε μια σκληρή ομάδα όπως το Ρέθυμνο ο Πανιώνιος θύμισε παλιά χρόνια από την ένδοξη ιστορία του τότε που "'έπνιγε" αυτές τις ομάδες στην έδρα του και δεν τους άφηνε από το πρώτο λεπτό κανένα περιθώριο να πιστέψουν στην έκπληξη.

Οι Κυανέρυθροι μπήκαν με πατημένο το γκάζι από την αρχή και προηγήθηκαν  από νωρίς με διψήφιες διαφορές με τον Σακελλαρίου να έχει 11 πόντους και 4 ριμπάουντ στα πρώτα 8 λεπτά και ο Τσούπκοβιτς να παίρνει τη σκυτάλη στη συνέχεια φτάνοντας τους 21 πόντους από το 24' !

Οι Κυανέρυθροι προηγήθηκαν 28-15 στο δεκάλεπτο των Κρητικών που είχαν μπει στην οκτάδα την προηγούμενη εβδομάδα και έκλεισαν τον πρώτο γύρο με 6-7.  Στο ημίχρονο το σκορ είχε εκτοξευτεί στο 53-34 με τους γηπεδούχους να έχουν 10//16 τρίποντα και μεγάλη υπεροπλία στα ριμπάουντ (20 έναντι μόλις 8 των παικτών του Νίκου Βετούλα).

Τσούπκοβις (21π.), Σακελλαρίου (18π., 5 ρ., 6 ασιστ0, Κράβιτς (17π., 9 ριμπ.) αποτέλεσαν το τρίγωνο των βερμούδων για το Ρέθυμνο το οποίο "εκτέλεσαν" με τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο να παίζει σχεδόν σταθερά πάνω από τους 25  πόντους, ενώ στο 35' έφτασε ακόμα και στους 34 (87-53) !

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 53-34, 76-48, 96-64

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Βαγγέλης Σακελλαρίου με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ κερδίζει στο νήμα αυτόν τον τίτλο από τον Σλάβεν Τσούπκοβιτς που μέχρι το 24' είχε πετύχει και τους 21 πόντους του !

Με τη γλώσσα των αριθμών: Δείγμα της εξαιρετικής ψυχολογίας που είχαν οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου από το πρώτο κιόλας λεπτό αποτελεί το γεγονός ότι σούταραν σε όλο το παιχνίδι με ποσοστό πάνω από 61% στα τρίποντα έχοντας 10/16 στο πρώτο ημίχρονο και 16/26 συνολικά !