23.9 C

“Χρυσοί” οι Έφηβοι της Σερβίας στο Ευρωπαϊκό U18! (pics+vids)

Η Σερβία είναι Πρωταθλήτρια Ευρώπης στους Έφηβους, κερδίζοντας την Ισπανία με 74-62 στον μεγάλο τελικό και κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο για πρώτη φορά μετά το 2009!

Οι "πλάβι" ξεκίνησαν μουδιασμένοι τον αγώνα, καθώς βρέθηκαν πίσω 18-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο αντεπιτέθηκαν στην συνέχεια, περιορίζοντας τους Ίβηρες. Το ημίχρονο τελείωσε 29-28 υπέρ των Ισπανών ενώ το ξέσπασμα της Σερβίας ήρθε στην τρίτη περίοδο, με επιμέρους σκορ 11-21. Φτιάχνοντας μια διαφορά ασφαλείας, είχε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στην σπουδαία νίκη, ανεβαίνοντας στο βάθρο μετά από τρία χρόνια, και μάλιστα στο ψηλότερο σκαλί.

Κορυφαίος των Σέρβων ήταν ο Μίσκοβιτς με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ double-double πέτυχε ο Πετσάρσκι με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Ισπανία, ο Μαρτίνεζ είχε 23 πόντους και 7 ασίστ.

Στο ματς για το χάλκινο, η Λιθουανία επικράτησε της Τουρκίας με 97-88 στην παράταση. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα και η κανονική διάρκεια έληξε 84-84. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Λιθουανοί ήταν ψυχραιμότεροι και με επιμέρους 13-4 πήραν την τρίτη θέση στο τουρνουά. Κορυφαίος των νικητών ο Βένσκους με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ο Σαιμπίρ είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Νωρίτερα, η Εθνική Εφήβων επιβλήθηκε 77-55 της Βοσνίας Ερζεγοβίνης, τερματίζοντας στην έβδομη θέση της φετινής διοργάνωσης.