20.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Φόρτσαρε και «καθάρισε» στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ Μαδρίτης (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε με το δεξί στη Liga Endesa, καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λαγκούν Άρο με 86-70.

Έξι ημέρες μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ και τη νίκη στον τελικό με την Μπαρτσελόνα, η «Βασίλισσα» έκανε αυτό που έπρεπε και πήρε το διπλό στο γήπεδο της Λαγκούν Άρο, στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν είχε στη σύνθεσή της τον Φακούντο Καμπάτσο και συνάντησε αντίσταση για ένα ημίχρονο, καθώς οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ισόπαλοι 41-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η Ρεάλ πάτησε το γκάζι και με επιμέρους σκορ 25-12 υπέρ της, ξέφυγε 66-53 και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Ο Σέρχιο Γιουλ με 18 πόντους ηγήθηκε για τους νικητές, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Ντι με 14.