25.3 C
Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024

Υπόθεση Καλάθη

Ο Νικ Καλάθης πήγε στο ΟΑΚΑ κατευθείαν από το νοσοκομείο και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε μια άνετη νίκη επί του Ολυμπιακού (71-58) στον τέταρτο τελικο στο ΟΑΚΑ. Οι "πράσινοι" ισοφάρισαν 2-2 και ο πρωταθλητής θα αναδειχθεί πλέον στο ΣΕΦ στον πέμπτο και τελευταίο τελικό της Κυριακής.

Μετά την πρώτη περίοδο η κυριαρχία του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι ήταν απόλυτη. Βασικό όπλο του ήταν η καταπληκτική άμυνά του, που αποδιοργάνωσε εντελώς τον Ολυμπιακό. Συνεχείς αλλαγές σε όλα τα σκριν και φοβερή αλληλοκάλυψη μέσα στη ρακέτα ήταν τα στοιχεία που επέτρεψαν στους "πράσινους" να δεχθούν μόλις πόντους και πάνω σε αυτή την επίδοση να εδραιώσουν τη νίκη τους.

Για τα υπόλοιπα φρόντισε κατά βάση ο Καλάθης, ο οποίος δεν ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα, αλλά από τη στιγμή που μπήκε άλλαξε όλη τη ροή του αγώνα. Μαζί του ο Γιάννης Μπουρούσης, που επίσης προερχόταν από τραυματισμό, αποτέλεσε σημείο αναφοράς μέσα στη ρακέτα και βοήθησε σημαντικά ώστε ο Παναθηναϊκός να πάρει το προβάδισμα και από το 15' και μετά να το σταθεροποιήσει τα επίπεδα των 8-10 πόντων.

Την ίδια στιγμή ο Σπανούλης είχε τεράστια προβλήματα απέναντι στις... δαγκάνες του Καλάθη, εκνευρίστηκε και δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό, που ήταν άστοχος και επιπλέον δεν μπορούσε να μπει ούτε στη ρακέτα. Κατόπιν τούτων, το 39-28 του ημιχρόνου ήταν μάλλον φυσιολογικό.

Και το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να παίζει την ίδια καταπληκτική άμυνα, ενώ στην επίθεση οι Σίνγκλετον και Γκιστ έδωσαν βοήθειες στους Καλάθη και Μπουρούση. Ετσι, η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, καθώς ο Ολυμπιακός έδειχνε να τα έχει παρατήσει.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου ξεπέρασε και τους 20 πόντους (59-38), ενώ στην 34' το σκορ ήταν 65-44. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και ο Έρικ Γκριν, που ήταν ο μόνος παίκτης του Ολυμπιακού, ο οποίος διασώθηκε από το... ναυάγιο, πρωταγωνίστησε σε μια προσπάθεια ανατροπής, που πάντως δεν είχε ελπίδες. Αν και έπαιζε χωρίς τον Σπανούλη (τον κράτησε στον πάγκο ο Σφαιρόπουλος σε όλη την τελευταία περίοδο), ο Ολυμπιακός μπόρεσε να μειώσει μέχρι και το -12 (67-55), αλλά μέχρι εκεί. Κατάφερε να σώσει τα προσχήματα και να αποφύγει τη συντριβή, που ενδεχομένως θα ήταν επιζήμια ψυχολογικά ενόψει του πέμπτου τελικού.

Ο ηγέτης: Το δίχως άλλο ο Νικ Καλάθη. Η παρουσία του στον αγώνα ήταν καταλυτική, αφού ήταν εξαιρετικός τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Η κακή παρουσία και ο εκνευρισμός του Σπανούλη ήταν δικό του έργο. Ο Καλάθης ήταν συγκλονιστικός, μάλιστα αποθεώθηκε για πρώτη φορά εν χορώ από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού, αλλά δεν ήταν μόνος. Εξαιρετική παρουσία είχε και ο Γιάννης Μπουρούσης, που έκανε τη διαφορά μέσα στη ρακέτα.

Η γλώσσα των αριθμών: Η διαφορά στα λάθη ήταν χαώδης. Ο Παναθηναϊκός έκανε μολις 7, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε 23! Πάρα πολλά για μια ομάδα του επιπέδου του, δείχνει ωστόσο πως στην πραγματικότητα δεν κατέβηκε ποτέ στο ΟΑΚΑ.