22.8 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Των Ελλήνων και… του Έβανς (vids)

Η πρώτη ημέρα της 11ης αγωνιστικής του Basketball Champions League ήταν ιδανική για τα ελληνικά «χρώματα», αφού αφενός ο ΠΑΟΚ πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του κόντρα στην Ελάν Σαλόν και βρίσκεται «γερά» στο κόλπο για την πρόκριση στη δεύτερη φάση, αφετέρου η Τενερίφη των Φώτη Κατσικάρη-Κώστα Βασιλειάδη δε σταματά να εντυπωσιάζει, όπως άλλωστε και η Μονακό που διατηρεί... με στυλ το αήττητό της, έχοντας «διαστημικό» τον Κρίστοφερ Έβανς.

Χολόν-Καρσίγιακα 93-95

Νέο «θύμα» της Μονακό ήταν η Σάσαρι, με τους Μονεγάσκους να στήνουν στην έδρα τους «πάρτι» και να «διαλύουν» τους Σαρδηνούς με 87-55. Το παιχνίδι δεν χωρά ιδιαίτερη ανάλυση, έχοντας ουσιαστικά κριθεί από το ημίχρονο (42-25), με τον Κρίστοφερ Έβανς να κάνει εκ νέου «θραύση» στους «αιθέρες», με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ εντυπωσιακός ήταν ο πρώην «άσσος» του ΠΑΟΚ Ντι Τζέι Κούπερ, που έφτασε τους 5 πόντους με 10 ασίστ. Από το «ναυάγιο» της ιταλικής ομάδας, διασωθείς ήταν με 11 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ ο Ντάρκο Πλάνινιτς.

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.

Τις ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης προσπάθησε να κρατήσει ζωντανές η Γιουβέντους, καταβάλλοντας με 81-73 την Ενισέι, αλλά η νίκη αυτή έμελλε να είναι... δώρο άδωρο, αφού Καρσίγιακα και Μούρθια κέρδισαν επίσης και πλέον η μεταξύ τους διαφορά σε νίκες δεν καλύπτεται. Με τον Άντονι Άιρλαντ (18 π., 7 ασ.) και τον Μιντάουγκας Κούπσα (15 π., 10 ρ.) να κάνουν τα πάντα και... να συμφέρουν, οι Λιθουανοί διόρθωσαν την «ανορθογραφία» του πρώτου ημιχρόνου (35-37) και απέφυγαν την «γκέλα», βλέποντας όμως το συνδυασμό αποτελεσμάτων της αγωνιστικής να μην τους ευνοεί. Στην αντίπερα όχθη, οι 17 πόντοι του Χίλιαρντ και οι 16 του Μπραϊμό δεν έφταναν για τους Ρώσους.

Την νίκη της αγωνιστικής πήρε στο Χολόν η Καρσίγιακα, επιστρέφοντας από το -20 (70-50 στο 24') και «σκοτώνοντας» την ομώνυμη ομάδα με 95-93, για να βάλει τον εαυτό της σε θέση ξεκάθαρου φαβορί για την πρόκριση. Οι Τούρκοι βρήκαν τα αποθέματα ψυχής για αυτή τη μεγάλη απόδραση με τη «μαγική» τριάδα των Ντομινίκ Ουότερς (19 π., 7/9 σουτ, 5 ασ.), Τζάροντ Τζόουνς (19 π., 7/12 σουτ, 6 ρ., 3 ασ.) και Ντέιβιντ Κένεντι (18 π., 11 ρ.), με τους γηπεδούχους να υφίστανται το «σοκ» παρά τους 30 πόντους με 6 ριμπάουντ του Γκλεν Ράις.

Η Μούρθια κατάφερε όχι μόνο να προκριθεί στη δεύτερη φάση, αλλά και να πάρει με 85-65 κόντρα στην Όλντενμπουργκ, νίκη που της δίνει τη δυνατότητα να ονειρεύεται τη δεύτερη θέση, αφού ισοφάρισε τη διαφορά 20 πόντων από τον πρώτο αγώνα. Οι Ισπανοί ανταποκρίθηκαν ιδανικά στο καθήκον τους, με τον πρώην «Τρικαλινό» Όβι Σόκο για ακόμη μία φορά να είναι συγκλονιστικός με 27 πόντους, 9/12 δίποντα και 11 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Ρίκι Πόλντινγκ έφτασε τους 14 πόντους.

Κάπο Ντ' Ορλάντο-Τενερίφη 59-106

Με τον Λάκι Τζόουνς να τον οδηγεί (22 π., 9 ρ., 4 ασ.) στη μάλλον καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ πήρε ακόμη μία μεγάλη νίκη στην Πυλαία με 90-81 απέναντι στη Σαλόν. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπορεί να υστερούν στη μεταξύ τους διαφορά (οι Γάλλοι είχαν κερδίσει με 14 πόντους στο πρώτο ματς), αλλά χάρη στο αποτέλεσμα αυτό έπιασαν τους σημερινούς τους αντιπάλους στη βαθμολογία και βρίσκονται δυναμικά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Από πλευράς Σαλόν, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πινό με 14 πόντους.

Επιβλητική ήταν στην Ιταλία η Τενερίφη, «σκορπίζοντας» με 106-59 την Κάπο Ντ' Ορλάντο. Το ματς δεν χρήζει ανάλυσης, με τους Ισπανούς να έχουν βάλει τις βάσεις στην πρώτη περίοδο (9-21) κι έκτοτε να μη σταματούν ποτέ, με έξι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και τον Κώστα Βασιλειάδη να αναδεικνύεται σε πρώτο σκόρερ με 16 πόντους και 4/8 τρίποντα. Από τον «όλεθρο» της Κάπο γλίτωσαν ουσιαστικά μόνο ο Κουλμπόκα (17 π., 5 ρ.) και ο Ικόβλεφ (14 π.).

Εύκολο έργο είχε η Λούντβιγκσμπουργκ με 84-68 κόντρα στη Βέντσπιλς. Η γερμανική ομάδα επέβαλε τον νόμο της στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο ουσιαστικά τελείωσε το ματς με επιμέρους σκορ 34-18 (72-51), με κορυφαίο τον Ντουέιν Έβανς που έφτασε τους 20 πόντους με 8/11 σουτ. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Γιάκοβικς με 17 πόντους.

Μπεσίκτας-Νίμπουρκ 91-80

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει αυτή τη στιγμή στον όμιλο του Άρη η Μπεσίκτας, η οποία στο ντέρμπι με την Νίμπουρκ αξιοποίησε την έδρα της για να φτάσει στο τελικό 91-80. Καθοριστικής σημασίας ήταν η δεύτερη περίοδος, όπου το επιμέρους σκορ 26-8 των γηπεδούχων άλλαξε τα δεδομένα (51-37 ημίχρονο) και τους έδωσε τον πλήρη έλεγχο μέχρι το τέλος, με τον πρώην «ερυθρόλευκο» Ντι Τζέι Στρόμπερι να έχει 18 πόντους, με 7/10 σουτ και 6 ασίστ, ενώ από 13 πόντους είχαν οι Μπερίσα και Ρέι για τους Τσέχους.