22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Τσάροι στην Πόλη (vids)

H ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τον Μάικ Τζέιμς σε πρώτο πλάνο, ευστοχώντας και στο νικητήριο σουτ ήταν αυτή που σταμάτησε την Αναντόλου Έφες με το τελικό 80-81 στην Κωνσταντινούπολη για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η Έφες ηττήθηκε μετά από οχτώ συνεχόμενες νίκες και βρίσκεται στο 12-3.

Ένα παιχνίδι φουλ επίθεση, αλλά και με πιεστική άμυνα που οδήγησε σε λάθη τους Ρώσους και έδωσε 13 εύκολους πόντους στην Αναντόλου Έφες έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο με την παράσταση πάντως να κλέβουν αρχικά οι Λάρκιν – Τζέιμς και γενικότερ τα σουτ τριών πόντων.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με 5/9 για να φτάσει στο 11-19 (6’), αλλά η απάντηση υπήρχε για την Αναντόλου Έφες: Τρίποντα και άμυνα τη βοήθησαν να καλύψει τη διαφορά, να ισοφαρίσει και να προηγηθεί με δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Μπομπουά (32-27, 14’). Η γραμμή των 6μ75 έγινε η καλύτερη φίλη των παικτών του Εργκίν Αταμάν (6/11 στο πρώτο ημίχρονο), ο Σανλί έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι για να διαμορφωθεί το 42-34 (17’). Οι Ρώσοι μείωσαν με Βόιτμαν, Χίλιαρντ και Πλάις για να κλείσει το εικοσάλεπτο 45-43.

Η Έφες είχε πολυφωνία στην επίθεση, έφτασε στο +11 (66-55, 28'40''), αλλά και πάλι το παιχνίδι είχε δρόμο με τον Τζέιμς να ισοφαρίζει σε 74-74 (36') με σουτ τριών πόντων και τον Χάινς να δίνει το προβάδισμα (74-76 (36'30''). Ο Σίμον με το τέταρτο εύστοχο τρίποντό του (4/4) άλλαξε και πάλι την εικόνα (77-76, 37'43''). Ο Πλάις έγραψε το 80-79 με 37'' στο ρολόι για να έρθει ο Μάικ Τζέιμς να διαμορφώσει το τελικό 80-81 και να δώσει τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

MVP: Ο Μάικ Τζέιμς έπιασε το 36 στο σύστημα αξιολόγησης μετρώντας 28 πόντους με 5/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές και ακόμη έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Έφες τελείωσε το παιχνίδι με 50% στα τρίποντα (12/24), ενώ η ΤΣΣΚΑ είχε 9/25, αλλά και δέκα περισσότερα ριμπάουντ (23-33).

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Γιάβορ, Βίλιους

Δεκάλεπτα: 22-23, 47-43, 66-59, 80-81

*Την επόμενη εβδομάδα η ΤΣΣΚΑ υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο (26/12, 18.00) και η Αναντόλου Έφες τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (26/12, 19.30) για τη 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.