22.9 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Τρελές… σφαίρες!

Σε ένα απίθανο παιχνίδι με τρελές διακυμάνσεις και φοβερά σερί εκατέρωθεν, η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε μεγάλη νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο Τελ Αβίβ με 99-83. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια για τη Μακάμπι, η οποία μπήκε πλέον για τα καλά και πάλι στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας. Η Μπαρτσελόνα από την άλλη έμεινε πίσω από τον Ολυμπιακό, με τον οποίον ισοβαθμούσε πριν αρχίσει αυτή η αγωνιστική.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μια μοναδική μπασκετική παράσταση, που έδωσε η Μακάμπι και απόλαυσαν οι φίλοι της στο κατάμεστο Γιαντ Ελιάου. Παρόλο μάλιστα που η πρώτη περίοδος δεν προμήνυε ό,τι θα επακολουθούσε. Διότι σε αυτό το διάστημα η Μπαρτσελόνα κατάφερνε να ορθώνει ανάστημα προσπαθώντας να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα με τους Τόμιτς και Σεραφέν και ελέγχοντας σε μεγάλο βαθμό το ρυθμό. Η Μακάμπι δεν έπαιζε άσχημα, ήταν όμως άστοχη από την περιφέρεια κι αυτό δεν της επέτρεψε να μετουσιώσει σε σαφή υπεροχή το ότι έλεγχε τα ριμπάουντ.

Όλα αυτά όμως μέχρι που άρχισε η δεύτερη περίοδος. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν έδωσε το έναυσμα με δύο σερί τρίποντα κι από εκεί και μετά άρχισε ένας πραγματικός καταιγισμός. Η Μακάμπι είχε 8/11 σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75μ. στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΝτιΜπαρτολομέο... ξεσάλωσε με 4/6 και η Μπαρτσελόνα, μην μπορώντας να βρει απάντηση σε αυτό το άνευ προηγουμένου ξέσπασμα, κατέρρευσε. Η Μακάμπι σκόραρε 34 πόντους στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε στο ημίχρονο με το εκπληκτικό 57-35, καθώς όταν δεν έβαζαν τρίποντα οι συμπαίκτες του, ο Άλεξ Τάιους έκανε τα δικά του μέσα στις ρακέτες. Το σκορ αυτό ήταν σε μεγάλο βαθμό απρόσμενο, καθώς η Μπαρτσελόνα συνήθως προσέχει την άμυνά της, όμως σε αυτή την περίπτωση οι παίκτες της δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα άλλο από το να... κοιτούν

Αυτό το απίθανο ρεσιτάλ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Στο κόλπο μπήκε και ο Ο' Μπράιαντ, που άρχισε κι αυτός να "πυροβολεί" κατά βούληση, έτσι στο 25' ανέβηκε πάνω από τους 30 πόντους (72-40)! Και συνέχισε να ανεβαίνει, καθώς στο 26'.30'' το σκορ έγινε 78-40, με τη Μακάμπι να τρέχει σερί 21-5 μέσα σε 6,5 λεπτά.

Κάπου εκεί η Μπαρτσελόνα θυμήθηκε ότι παίζει κι αυτή στο παιχνίδι, άλλωστε έπρεπε να κάνει κάτι για να μην ταπεινωθεί πλήρως. Αρχικά με τον Ερτέλ να παίρνει κάποιες προσπάθειες, σταθεροποίησε τη διαφορά και από κάποια στιγμή και μετά άρχισε να την μειώνει. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 85-52 και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου επαναλήφθηκε το προηγούμενο σκηνικό, αλλά... από την ανάποδη.

Η Μακάμπι σταμάτησε να παίζει, ίσως επειδή νόμιζε ότι είχε κερδίσει ή ίσως επειδή ξέμεινε από δυνάμεις μετά το το καταπληκτικό 20λεπτο που είχε προηγηθεί, και η Μπαρτσελόνα άρχισε να βάζει σωρηδόν τρίποντα. Στα πρώτα 4 λεπτά της τέταρτης περιόδου η Μπάρτσα έτρεξε ένα ανεπανάληπτο σερί 20-0 (!!!) με τους Ερτέλ, Σμιτς, Ρίμπας, Μπλάζιτς να ευστοχούν σε διαδοχικά τρίποντα και στο 34' το σκορ έγινε 85-72. Η διαφορά απο το +38 έπεσε στο +13 μέσα σε 7,5 λεπτά!

Αλλά βεβαίως ούτε κι αυτό το σερί μπορούσε να συνεχιστεί για πολύ. Η Μακάμπι δεν θα μπορούσε να μείνει κι άλλο άπραγη και πράγματι, αφού ξεπέρασε την αρχική έκπληξη, αντέδρασε, βρήκε λύσεις από την αμυνά της και με τους Μπλακ, Ουίλμπεκιν να κάνουν αυτο που πρέπει στην επίθεση, ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 20 (92-72) στο 35' και δεν κινδύνευσε ξανά. Η Μπαρτσελόνα δεν παράτησε το παιχνίδι, ο Πέσιτς έβαλε ξανά τους βασικούς του μέσα κι αυτοί επιχείρησαν εκ νέου την ανατροπή, όμως η Μακάμπι είχε πια το νου της. Βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Μπλακ, που ήταν πολύ καθοριστικός σε αυτό το κομμάτι του αγώνα, αλλά και τον Ρολ και εν τέλει "κλείδωσε" την πολύτιμη γι' αυτή νίκη.

Η ΣΠΙΘΑ: Σε αυτό το τρελό παιχνίδι πολλοί θα μπορούσαν να είναι διακριθέντες, όμως θα δώσουμε αυτό τον τίτλο στον Τζον Ντι Μπαρτολομέο για έναν και μόνο λόγο. Με το "καυτό" χέρι του από την περιφέρεια έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να πάρει μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο η Μακάμπι και να εξασφαλίσει ουσιαστικά ότι δεν θα έχανε ακόμα κι αν έκανε απόπειρα... αυτοκτονίας. Πράγμα που έγινε στη συνέχεια. Ο Ντι Μπαρτολομέο τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 4/8 τρίποντα.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα παιχνίδι με πολύ γρήγορο ρυθμό οι δύο ομάδες σούταραν μαζί 54 τρίποντα! Η Μακάμπι είχε 13/31 και η Μπαρτσελόνα 12/23