24.7 C

Τραορέ λαμπρός οδηγεί τη Στρασμπούρ…

Με τον Αλί Τραορέ σε «ημιάγρια» κατάσταση, η Στρασμπούρ πέρασε από την έδρα της Αντίμπ, την ώρα που η Σαλόν/Ρεμς έκανε επίσης δύο τις νίκες της κόντρα στη Σολέ.

Η Στρασμπούρ δεν άντεχε άλλο «στραβοπάτημα» και για αυτό φρόντισε ο εκπληκτικός Αλί Τραορέ. Ο 33χρονος σέντερ, πραγματοποιώντας ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του με 30 πόντους, 12/16 δίποντα, έξι ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ και 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, οδήγησε το σύνολο του Βενσάν Κολέ στην νίκη με 86-81 κόντρα στη μαχητική Αντίμπ, η οποία παρά το γεγονός ότι από το ημίχρονο βρισκόταν μόνιμα πίσω στο σκορ (38-44), δεν παράτησε σε καμία στιγμή το ματς, χωρίς πάντως να αποφύγει το «βαρύ» 0-4 σε ένα κάκιστο ξεκίνημα. Για τους «Καρχαρίες», ο Τιμ Μπλου είχε 17 πόντους με πέντε ριμπάουντ.

Η Σαλόν/Ρεμς, από τη δική της πλευρά έφτανε επίσης στη δεύτερη νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα, τη στιγμή που μετά το 94-79 η Σολέ μένει επίσης κολλημένη στο μηδέν, αναφορικά με τις νίκες της. Η διαφορά είχε φτάσει μέχρι και στους 19 πόντους στην τρίτη περίοδο (73-54), με τους γηπεδούχους να έχουν εύκολο έργο, με τους Μπλέικ Σιλμπ και Ντέβιν Ίμπανκς να έχουν από 22 πόντους και το δεύτερο να προσθέτει εννέα ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Παπέ Σι είχε 17 πόντους με επτά ριμπάουντ.