22.8 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Το ντέρμπι στον Παναθηναϊκό

Συγκλονιστικός στην εξέλιξή του ο αγώνας μεταξύ του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ, κατά την 2ημέρα της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Νεανίδων που φιλοξενείται στα Λουτρά Αιδηψού. Στο τέλος ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη νίκη με 53-48, σε έναν αγώνα όπου οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο.

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε το πρώτο του καλάθι με την Στεργίου μετά από περίπου τέσσερα λεπτά και σερί 6-0 από τον Παναθηναϊκό. Ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε σε 12-12, 2'12'' πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε για πρώτη φορά με 16-17 δύο λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός με επί μέρους σκορ 15-3 ξαναπήρε το προβάδισμα κατακτώντας σημαντική διαφορά (31-23), όμως ο ΠΑΟΚ με σερί 9-0 ξαναπέρασε μπροστά με 31-32. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, όμως 3'01'' πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός πέρασε με 53-43 ύστερα από ένα σερί 14-0 «καθαρίζοντας» το παιχνίδι, παρά τη μείωση του σκορ στη συνέχεια από την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Δεκάλεπτα: 16-15, 31-28, 37-36, 53-48

Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Δόλγυρας

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης, Αρχιμανδρίτης): Κάσδαγλη 6(1), Γκαγκανάτσου,  Τσέτα, Ζαρρή, Κοιλιά Ν. 10(2), Νούλα 2, Κοιλιά Π. 5, Εζέτσα 14(19ρ.), Κακούρη 7(1), Γάτου.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Σιακαβάρα 3(1), Πολυμένη, Λέξα 5(1), Ζέρβα 2, Κριμίλη 20, Αθανασιάδου 10, Στεργίου 4, Δαιμονάκου 4, Κατσαμούρη.