24.5 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Το “κάστρο” της ΤΣΣΚΑ έπεσε στο Μαυροβούνιο (pics)

Μια απίστευτη νίκη πήρε η Μπουντούτσνοστ εντός έδρας! Με το τελικό 92-92 υποχρέωσε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην πρώτη ήττα της στην Ευρωλίγκα στην ένατη αγωνιστική, ενώ βρέθηκε να χάνει και με 17 πόντους! Οι Μαυροβούνιοι ήταν και πάλι εντυπωσιακοί από τα 6μ75 με 14/23 τρίποντα!

Όσοι περίμεναν ένα εύκολο απόγευμα δικαιώθηκαν, αλλά μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το 0-11 με το οποίο έγραψαν οι Ρώσοι στο πρώτο τρίλεπτο έκανε πολλούς να σκεφτούν πως το παιχνίδι θα «τελείωνε» πολύ γρήγορα. Οι Μαυροβούνιοι ευστόχησαν για πρώτη φορά στο 3’20’’ , αλλά έδειξαν να βρίσκουν ρυθμό και κατάφεραν λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος να πλησιάσουν στους δύο πόντους (17-19, 7’17’’).

Η ΤΣΣΚΑ όμως βρήκε δίπλα στον Άλεκ Πίτερς κι άλλους πρωταγωνιστές. Ο Κάιλ Χάινς, ο Νάντο Ντε Κολό και ο Σέρχιο Ροντρίγκε έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους, η οποία έφτασε ως το +17 (27-44, 17’). Ο ρυθμός ανήκε στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ο οποίος αναγκάστηκε να βάλει ουκ ολίγες φορές τις φωνές στα τάιμ άουτ στους παίκτες του.

H ανάπαυλα του ημιχρόνου φαίνεται πως έκανε καλό στους γηπεδούχους που επέστρεψαν στο παρκέ πιο ξεκούραστοι και αποφασισμένοι για να μειώσουν για μία ακόμη φορά σε μονοψήφιο (43-51 στο 22’, 53-61 στο 25’20’’) με τον Γκόρντιτς. Η Μπουντούτσνοστ δεν σταμάτησε εκεί. Με μια «εκκωφαντική» εξέδρα στο πλευρό της μείωσε στον πόντο (64-65, 37’43’’) και έκλεισε την τρίτη περίοδο με το επιμέρους 30-18 και πρωταγωνιστές του Γκόρντιτς – Κλαρκ.

Το 11ο τρίποντο των γηπεδούχων από τα χέρια του Νίκολιτς οδήγησε το παιχνίδι σε ισοπαλία (71-71, 31'40''). Η ΤΣΣΚΑ πήρε ένα μικρό προβάδισμα (71-76, 32'23''), έμεινε μπροστά στο σκορ, αλλά ο Νίκολιτς ήταν και πάλι εκεί για να γράψει το 84-84 (36'16'') και ο Κλαρκ με 2/2 βολές έβαλε την Μπουντούτσνοστ στη θέση του οδηγού (86-84, 37'). Ο Γκόρντις διαμόρφωσε το 88-86 (37'30''), αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Κόρι Χίγκινς έδωσε και πάλι τα ηνία στην ΤΣΣΚΑ (88-89, 38'). Ο Έντουιν Τζάκσον απάντησε άμεσα (91-89, 38'15'') με το 14ο τρίποντο των Μαυροβούνιων στο παιχνίδι.

Ο Χάινς πήγε στη γραμμή είχε 1/2 και το ριμπάουντ πήγε στα χέρια του Ερλ Κλαρκ, αλλά μετά το τάιμ άουτ υπέπεσε σε λάθος και με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει ο Κλάιμπερν πήγε με τη σειρά του στη γραμμή, παίρνοντας το 5ο φάουλ του Γκόντριτς (91-92. 39'10''). Με 6'' να απομένουν ο Νίκολιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα (93-92) στην Μπουντούτσνοστ που ανανέωσε τρεις φορές την επίθεσή της! Ο Χίγκινς αστόχησε και το Μαυροβούνιο πανηγύρισε έξαλλα μια πραγματικά μεγάλη νίκη!

ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ: Καλή άμυνα, αλλά και μεγάλη ευστοχία από τα 6μ75 κράτησαν την Μπουντούστνοστ στο παιχνίδι. Στο τέλος της τρίτης περιόδου με τη διαφορά στους δύο πόντους είχε 8/14 τρίποντα (57,15%)!

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Ντιφαλά, Ουντιάνσκι

Δεκάλεπτα: 17-21, 35-49, 65-67, 93-92