14.6 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Το Ισραήλ σόκαρε την Ισπανία (vids)

Ο αγώνας Ισραήλ - Ισπανία γέννησε μία ακόμη έκπληξη στην Προκριματική Φάση του Ευρωμπάσκετ 2022. Η ομάδα του Οντέντ Κάτας έφτασε στη νίκη με 95-87 στη Βαλένθια.Ένα αποτέλεσμα που φέρνει το Ισραήλ στο 3-0 και τους Ισπανούς στο 1-2, καθώς είχαν ηττηθεί -πάλι εντός συνόρων, στη Σαραγόσα- από την Πολωνία! Η Ρωσία από την άλλη είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στην Εσθονία, όπως δείχνει και το τελικό 86-54. Η Σλοβενία πήρε τη νίκη που ήθελε από την Ουκρανία με 84-73.

Το Ισραήλ αιφνιδίασε τους Ισπανούς που βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Ισπανία έδειξε ένα καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκανε το παιχνίδι ντέρμπι, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Ο Ταμίρ Μπλατ οδήγησε με σταθερό χέρι την ομάδα του ως τη νίκη, αφήνοντας τον αγώνα με 21 πόντους και εννέα ασίστ. Δεν ήταν μόνος του όμως. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μέκελ (18), Γκινάτ (17), Κοέν (17), Μαντάρ (11). Για την Ισπανία ο Κίνο Κολόμ με 24 πόντους έδειχνε πολύ μόνος επιθετικά.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

H Ρωσία έκανε περίπατο απέναντι στην Εσθονία παίρνοντας από το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα. Η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς έφτασε στη νίκη με τους Μπαμπούριν, Βοροντσέβιτς, Στρέμπκοφ να σημειώνουν αντίστοιχα 19, 15 και 12 πόντους, που οδήγησαν ως το τελικό 56-84. Οι Ρώσοι είχαν 53% στο τρίποντο με 19/36.

Η Σλοβενία μπήκε στο παιχνίδι με ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο που σημαδεύτηκε από το επιμέρους 33-9 και δεν ξανακοίταξε πίσω ως το τελικό 84-73, παρά την προσπάθεια των Ουκρανών να μειώσουν (80-73, 39'). Ο Γιάκα Μπλάζιτς οδήγησε την κούρσα με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ διπλός άφησε το παρκέ και ο Τζόρνταν Μόργκαν με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Λούκα Ρούπνικ πρόσθεσε 12 πόντους και επτά ασίστ. Χερούν και Σούντελ σημείωσαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα για την Ουκρανία.