22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Το έκανε θρίλερ αλλά νίκησε η ΤΣΣΚΑ στο Μόναχο (vid)

Η ΤΣΣΚΑ φλέρταρε για δεύτερο ματς στην σειρά με την αυτοχειρία, αλλά αυτή τη φορά την απέφυγε και έφυγε από το Μόναχο νικήτρια με το 84-77 επί της Μπάγερν να είναι η 12η νίκη της. Χωρίς Χάκετ και Στρέλνιεκς έπαιξαν οι Ρώσοι που από το +20 στο 23' βρέθηκαν στον πόντο στο 35', παραπαίουν οι Βαυαροί παρά την αλλαγή προπονητή.

Η ΤΣΣΚΑ δεν άφησε δευτερόλεπτο να πάει χαμένο στο πρώτο ημίχρονο. Με ασφυκτική άμυνα, απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ και Χίλιαρντ και Τζέιμς να οδηγούν το επιθετικό παιχνίδι, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 10-18 και το ημίχρονο στο 25-41, με τους δύο Αμερικανούς να έχουν σκοράρει 28 πόντους, δηλαδή τρεις περισσότερους από όλη την Μπάγερν και τα ριμπάουντ να είναι 10-21.

Τα πάνω κάτω ήρθαν στην τρίτη περίοδο, παρότι νωρίς η ΤΣΣΚΑ πήγε στο +20, 25-45. Η Μπάγερν πέτυχε στην περίοδο 5/9 τρίποντα, είχε ασταμάτητους Λούτσιτς και Χούστις, σκόραρε 27 πόντους ενώ σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε 25 και έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 52-59 και να υπάρχει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Η Μπάγερν είχε πάρει φόρα, η ΤΣΣΚΑ είχε πάθει... θάλασσα και το ξέσπασμα του Μονρό στο πρώτο δίλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου έφερε το 58-61 και στο 35' το σκορ είχε γίνει 66-67. Ακολούθησε μάχη πόντο με πόντο, η ΤΣΣΚΑ στάθηκε πιο τυχερή σε κρίσιμες φάσεις και ήταν εύστοχες στις βολές που κέρδισε, παίρνοντας τελικά μια νίκη που δικαιούταν με βάση την εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

ΕΝΑ ΠΟΥ... ΕΚΑΙΓΕ: Ο Νικίτα Κουρμαπνόφ θα είχε περάσει απαρατήρητος στο ματς, όμως οι τρεις πόντους, ένα τρίποντο, ήταν στο 38'30'' για το 71-80 και ουσιαστικά το καλάθι που έδωσε το ματς στην ΤΣΣΚΑ αφού έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πήρε πολύτιμες βοήθειες η ΤΣΣΚΑ από την υπεροπλία της στα ριμπάουντ (41-30) αλλά και από αυτήν στις βολές όπου ήταν και εύστοχη (19/23 έναντι 8/12)