21.3 C

Τι ΣΕΦ, τι ΟΑΚΑ για τον αήττητο Παναθηναϊκό (pics)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό και στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα με το τελικό 68-61.  Όλα αυτά για την 14η αγωνιστική της stoiximan.gr Basket League με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 14-0 και τον Ολυμπιακό στο 10-4.

Καλύτερα να μπει στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν γινόταν. Έφτασε στο 1-8 (3’40’’) με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να έκανε μία από τις πιο γρήγορες αλλαγές που έχουν γίνει, βάζοντας τον ΜακΛιν στη θέση του Μιλουτίνοφ στα 40’’. Ο Αμερικάνος έκανε καλή δουλειά για τους «ερυθρόλευκους», αλλά παράλληλα χρεώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ (6’15’’). Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο πρόβλημα επιθετικά και βρήκε σκορ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με το σκορ να πηγαίνει στο 7-18 (7’) με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη. Το πρώτο εντός πεδιάς σουτ του βρήκε το στόχο λίγο αργότερα διά χειρός Σίνγκλετον (9-18, 8’40’’) και τον Σπανούλη, από τους κορυφαίους των φιλοξενούμενων μαζί με τον Πρίντεζη σε αυτό το πρώτο διάστημα, να οδηγεί στο 9-20 (9’).

Ο Τσάβι Πασκουάλ ανακάτεψε την τράπουλα, έδωσε νωρίς χρόνο στον Λεκαβίτσιους, αναζήτησε λύσεις, καθώς είχε πρόβλημα στα σουτ (2/12 εντός πεδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο), αλλά και στα ριμπάουντ (8-13 με τον Ολυμπιακό να μετράει τέσσερα επιθετικά). Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να βρίσκει ρυθμό σταδιακά, για να μετατρέψει το 15-25 (12’40’’) , 20-25 (14’) με τον Ίαν Βουγιούκα και να μειώνει ως τους δύο πόντους (26-28, 17’50’’) την ώρα που ο Νίκολα Μιλουτίνοφ χρεωνόταν και αυτός με τρίτο φάουλ. Απέναντι στον Γκστ ο Σφαιρόπουλος επιστράτευσε τον Πρίντεζη να παίξει στη θέση πέντε, ενώ για πρώτη φορά στον αγώνα, λίγο πριν συμπληρωθεί το εικοσάλεπτο, χρησιμοποίησε μαζί Σπανούλη και Στρέλνιεκς. Ένα πρώτο εικοσάλεπτο το οποίο έκλεισε με συνεργασία Καλάθη – Γκιστ, η οποία λειτούργησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι φέρνοντας και αποτέλεσμα (30-32).

Τα προβλήματα για τον Ολυμπιακό αυξήθηκαν από το πρώτο κιόλας λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, όταν αρχικά ο Μιλουτίνοφ και στη συνέχεια ο ΜακΛίν χρεώθηκαν με τέταρτο φάουλ, με τον Ρίβερς λίγο αργότερα να ευστοχεί από τα 6μ75 για το 36-35 (22’20’’) και το πρώτο προσπέρασμα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν και πάλι (36-41 στο 25’ και 40-44 στο 26’30’’), με τον Πασκουάλ, όπως έχει αποδείξει ήδη, να μην διστάζει να χρησιμοποιήσει παίκτες από τον πάγκο (και την άκρη του ακόμη). Επιστράτευσε τον Κωνσταντίνο Μήτογλου και αυτός ήταν που έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (45-44, 28’45’’) με το τρίποντο του Παππά να διαμορφώνει το 48-46 (29’10’’) και τον Ρίβερς να έχει φτάσει τους 10 πόντους. Ο Μήτογλου έγραψε και το 54-50 (31’). Κάτι λιγότερο από ένα λεπτό αργότερα (31’30’’) ο Μιλουτίνοφ χρεώθηκε με το 5ο φάουλ του με τον Πρίντεζη να επιστρέφει στη θέση πέντε, απέναντι στο σχήμα των "πράσινων" με Γκιστ και Μήτογλου στη ρακέτα. Και τον Έλληνα φόργουορντ να στέλνει τη διαφορά και στο +8 (61-53, 34') από τα 6μ75. Ο Λεκαβίτσιου "έσπρωξε" τη διαφορά στο + 9 (65-56, 36'). Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Πρίντεζη (65-60, 38'), αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε τη νίκη με το τελικό 68-61.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Ματ Λοτζέσκι (αιμάτωμα στο πέλμα) και Θανάση Αντετοκούνμπο (χτύπησε στο μάτι στην προπόνηση). Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους Κιμ Τιλί, Δημήτρη Αγραβάνη και Ιωάννη Παπαπέτρου.

Διαιτητές: Πηλοϊδης-Αναστόπουλος-Παναγιώτου (Βιδάλης/Ορφανός)

Δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48,  68-61