25.4 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

Ταλαιπωρήθηκαν, αλλά νίκησαν (vids, pics)

Τα φαβορί πήραν τις νίκες στο τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι τους έβαλαν δύσκολα στην 29η αγωνιστική της Liga Endesa. Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στο 94-89 επί της Μπρεογάν  και η Βαλένθια, με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Liga Endesa, επικράτησε της Σαραγόσα 91-89.

Η Ρεάλ Μαδρίτης αιφνιδιάστηκε από την Μπρεογάν, που βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Βρέθηκε να κυνηγά στο πρώτο ημίχρονο και χρειάστηκε το 33-17 της τρίτης περιόδου για να πάρει το προβάδισμα και να κρατήσει τα ηνία του αγώνα. Ρούντι Φερνάντεθ και Φακούντο Καμπάτσο σημείωσαν από 17 πόντους για την "βασίλισσα", ο ΤζέιΣι Κάρολ πρόσθεσε 13, ο Γκουστάβο Αγιόν 10 και 9 ριμπάουντ. Ρεντίβο, ΜακΚάλουμ και Γερούν με 19, 15 και 14 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων.

ACB Photo/V.Carretero

Η Βαλένθια προσπέρασε τέσσερα λεπτά πριν τον τέλος με τον Βαν Ρόσομ (79-80), το τελευταίο τρίλεπτο κράτησε σταθερά το προβάδισμα κι έτσι κατάφερε να φτάσει και στη νίκη. Είχε μάλιστα επτά παίκτες διψήφιο αριθμό πόντων: Τόμας Γ. 14, Τόμπεϊ 14, Βίβες 13 (8 α), Ντούμπλιεβιτς 11 (10ρ), Τόμας Μ. (11), Σάστρε (10) και Σαν Εμετέριο (10). Ο Οκόγιε με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Σαραγόσα. Ο Χουστίθ πρόσθεσε 11 και οι Ράντοβιτς, Ουίλιαμς, Σεϊμπούτις από 10.