26.6 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Στο 2-0 η… ελληνική Χάποελ Ιερουσαλήμ (pics)

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ του Φώτη Κατσικάρη και του Στράτου Περπέρογλου πήρε τη νίκη στον πρώτο της εντός έδρας αγώνα στο πρωτάθλημα Ισραήλ και παρέμεινε αήττητη. Επικράτησε 90-85 της Μακάμπι Ρισόν. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 8 πόντους (2/4, 1/2), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 19'.

Η Μακάμπι Ρισόν ξεκίνησε καλύτερα (14-23 στο 10'), είχε ακόμη το προβάδισμα στο  ημίχρονο (41-43) με την Χάποελ Ιερουσαλήμ όμως να δείχνει ήδη σημεία ανάκαμψης. Έκανε το καλύτερό της δεκάλεπτο με την επιστροφή στο παιχνίδι, κατέγραψε ένα επιμέρους 28-13 στην τρίτη περίοδο, και έφτασε στη νίκη.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Νίκη εντός έδρας πήρε και η Ιρόνι Ναχαρίγια με το 102-87 επί της Χάποελ Τελ Αβίβ. Καθοριστικός για τους νικητές ήταν ο Άλεξ Γιανγκ που σημείωσε 27 πόντους. Για την Χάποελ Τελ Αβίβ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ραβίβ Λιμονάντ με 19 πόντους.