20.9 C

Στο ρελαντί

Παίζοντας καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Καββαδά, Μαυροειδή να κυριαρχούν μέσα στις ρακέτες, η ΑΕΚ πέρασε από τα Τρίκαλα (82-71) πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της και ξεκινώντας με το δεξί τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Ο Βινς Χάντερ έκανε ντεμπούτο, αλλά έδειξε ότι είναι ανέτοιμος και έπαιξε ελάχιστα, αντίθετα ο Βασιλόπουλος στο δικό του ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της ΑΕΚ βοήθησε αρκετά. Ο Μάνι Χάρις δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Τα Τρίκαλα είχαν την ατυχία να χάσουν με τραυματισμούς μέσα σε ελάχιστα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο δύο παίκτες, τον Χατζηνικόλα και τον Τέγιτς!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε έχοντας στην αρχική πεντάδα της τον Βινς Χάντερ, ο οποίος όμως φάνηκε στο ντεμπούτο του ότι ήταν μάλλον ανέτοιμος. Στην επίθεση δυσκολευόταν να τελειώσει φάσεις, στην άμυνα έκανε ήρωα τον Τέγιτς, έτσι τα Τρίκαλα χτυπώντας μέσα στη ρακέτα προηγήθηκαν στο 7' με 16-11, καθώς η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά ήταν άστοχη και ο Χάρις συνέχιζε το σερί των μέτριων εμφανίσεών του.

Από τη στιγμή, όμως, που ο Ντράγκαν Σάκοτα άλλαξε το δίδυμο ψηλών του περνώντας στον αγώνα τον γιο του, Ντούσαν, και τον Μαυροειδή, η κατάσταση βελτιώθηκε για την Ένωση, που κυριάρχησε στα ριμπάουντ και πέρασε μπροστά στο σκορ με το τέλος της πρώτης περιόδου (22-20).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης διεύρυνε τη διαφορά στους 5 πόντους (25-20), αλλά η αστοχία της από την περιφέρεια, σε συνδυασμό με την άνοδο του Μιχάλη Λούντζη επέτρεψαν στα Τρίκαλα να ισοφαρίσουν στα μισά της περιόδου (30-30). Η είσοδος, όμως, του Βασίλη Καββαδά άλλαξε τα δεδομένα. Ο τρίτος στο ροτέισον της ΑΕΚ σέντερ αποδείχθηκε και ο καλύτερος, καθώς κυριάρχησε στσ ριμπάουντ και δη τα επιθετικά και μαζί με τον Βασιλόπουλο εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Κανάτσεβιτς, ο οποίος από το ξεκίνημα κιόλας της δεύτερης περιόδου αποβλήθηκε με 5 φάουλ (χρεώθηκε και με τεχνική ποινή), και βοήθησαν την Ένωση να τρέξει ένα σερί 7-0 και να προηγηθεί με 39-32 στο 17'. Διατήρησε αυτό το προβάδισμα μάλιστα ως το τέλος του ημιχρόνου (45-40).

H AEK διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ και στην τρίτη περίοδο χωρίς να παίζει κανένα σπουδαίο μπάσκετ. Εκμεταλλεύτηκε ωστόσο τα προβλήματα που προκάλεσαν στα Τρίκαλα οι τραυματισμοί των Χατζηνικόλα και Τέγιτς, που αδυνάτισαν ακόμα περισσότερο το ρόστερ των γηπεδούχων (είχαν χάσει και τον Κανάτσεβιτς με φάουλ από το πρώτο μέρος), ειδικά μέσα στη ρακέτα. Εκεί που βρήκε χώρο και έδρασε ο Μαυροειδής, ο οποίος μαζί με τον ανεβασμένο Γκριν και παρά την αστοχία από την περιφέρεια βοήθησαν την ΑΕΚ να προηγηθεί με διψήφια διαφορά στο 27' (59-49). Κλειδί ήταν επίσης η άμυνα του Παναγιώτη Βασιλόπουλου πάνω στον πιο επικίνδυνο παίκτη των Τρικάλων στο πρώτο μέρος, τον Μιχάλη Λούντζη, ο οποίος δεν σκόραρε καθόλου στην τρίτη περίοδο.

Παρά τα προβλήματά τους, πάντως, τα Τρίκαλα βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν κυρίως χάρη στους Αμερικανούς τους. Ο Τζόουνς μάλιστα με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε 62-57 στο 28' και έμεινε σε αυτο το επίπεδο ως το τέλος της τρίτης περιόδου (64-59).

Ομως τα Τρίκαλα δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Η ΑΕΚ ανέβασε αμέσως τη διαφορά στους 10 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και τη διατήρησε αυτό το επίπεδο, σταδιακά δε τη διεύρυνε κυριαρχώντας στο παρκέ. Παίζοντας με δύο γκαρντ μαζί (Γκριν, Ξανθόπουλος) και βάζοντας την μπάλα μέσα στη ρακέτα στον πολύ καλό Καββαδά, η Ένωση δεν ανησυχούσε, προηγήθηκε μάλιστα με 75-62 στο 35' και 78-64 στο 36', παρά το γεγονός ότι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο έπαιζε χωρίς τον Χάρις. Η άμυνά της, ομως ήταν αποτελεσματική και απέναντι σε αυτήν τα Τρίκαλα δεν είχαν απαντήσεις, αφού ο Λούντζης δεν έβρισκε χώρους να δράσουν, ενώ και οι Φιλντς, Τζόουνς, που στην τρίτη περίοδο είχαν βοηθήσει, σίγησαν. Η διαφορά ανέβηκε και στους 15 πόντους (82-67 στο 38') και η νίκη της ΑΕΚ ήρθε εν τέλει εύκολα.

H ΚΟΛΩΝΑ: O Bασίλης Καββαδάς έκανε την καλύτερη εμφάνισή του από τότε που φόρεσε τη φανέλα της ΑΕΚ. Καίτοι έπαιξε μόλις 13 λεπτά, πρόλαβε να σκοράρει 16 πόντους, να μαζέψει 9 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 3 επιθετικά και να παίξει κρίσιμο ρόλο στο να ξεφύγει η ΑΕΚ με διαφορά επτά πόντων προς το τέλος του ημιχρόνου και να αποκτήσει έτσι ένα προβάδισμα, πάνω στο οποίο "έχτισε" στη συνέχεια.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ μάζεψε 17 επιθετικά ριμπάουντ έναντι μόνο 5 των Τρικάλων. Είχε επίσης 20 ασίστ για 11 λάθη, ενώ τα Τρίκαλα είχαν 11 ασίστ για 12 λάθη.