16.1 C
Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου, 2024

Ρούντι και Τόμπκινς εκτέλεσαν τη Ζαλγκίρις

Ο Ρούντι Φερνάντεθ ανέλαβε δράση στο πρώτο μισό, ο Τρέι Τόμπκινς πήρε τη σκυτάλη στο δεύτερο και οι δυο τους οδήγησαν τη Ρεάλ Μαδρίτης στη 15η νίκη της στην Ευρωλίγκα, με το 88-82 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Οι δυο τους είχαν μαζί 9/13 τρίποντα! Η νίκη αυτή ήταν η 13η συνεχόμενη της των Ισπανών, αριθμός ρεκόρ για το νέο σύστημα της διοργάνωσης.

Οι Λιθουανοί αιφνιδίασαν τους Μαδριλένους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (2-8, 2’), αλλά η Ρεάλ αντέδρασε άμεσα, έγραψε στο 10-8 (4’25’’) και έφτασε ως το +13 (40-27, 16’13’’) με τον Ρούντι Φερνάντεθ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε την περασμένη Δευτέρα. Στη Liga Endesa στη νίκη επί της Βαλένθια είχε 7/10 τρίποντα, στο πρώτο ημίχρονο του αποψινού αγώνα είχε ήδη 5/7 και 17 πόντους. Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε μια μονομαχία ανάμεσα σ’ αυτόν και τον Λούκας Λεκαβίτσιους, που ήταν ο μοναδικός που κρατούσε τη Ζαλγκίρις, σημειώνοντας 18 πόντους στο πρώτο μισό ως το 47-41 του ημιχρόνου.

Η εικόνα στην τρίτη περίοδο ήταν μια... επανάληψη της δεύτερης ουσιαστικά με τη Ρεάλ να προσπαθεί να χτίζει μια διαφορά (60-48, 25’30’’) και τη Ζαλγκίρις να κυνηγά και να μειώνει (66-59, 28’48’’) με τον Ουόκαπ. Αυτός που έδειξε να τελειώνει το παιχνίδι ήταν ο Τόμπκινς. Με επτά δικούς του συνεχόμενους πόντους οδήγησε στο 83-69 (37'36'') με τους Λεκαβίτσιους - Φερνάντεθ να έχουν σιωπήσει στο δεύτερο μισό. Η Ρεάλ "χαλάρωσε" στα τελευταία λεπτά με τη ΄νίκη στα χέρια της και η Ζαλγκίρις μείωσε, αλλά δεν απείλησε τους Ισπανούς που έφτασαν στη νίκη με το τελικό 88-82.

ΜVP: Βραβείο απόλυτα μοιρασμένο στα δύο. Ο Ρούντι Φερνάντεθ ήταν ο ηγέτης κι αυτός που "ξεκόλλησε" τη Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο. Σημείωσε 17 πόντους, όλους στο πρώτο μισό με 5/7 τρίποντα. Ο Τρέι Τόμπκινς ήταν αυτός που "καθάρισε" στο δεύτερο μισό, αφήνοντας το παιχνίδι με 20 πόντους και 4/5 τρίποντα.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης σούταρε κοντά στο 67% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα. Η Ζαλγκίρις από την άλλη είχε το... παράσημό της στην άμυνα, οδηγώντας τους Ισπανούς σε 15 λάθη! Από τα 6μ75 πάλι ίσως και να επέμεινε λίγο περισσότερο από ότι θα έπρεπε με 13/35, ενώ είχε 17/31 δίποντα!

Διαιτητές: Γιαβόρ, Ρόσι, Χάλικο

Δεκάλεπτα: 20-18, 47-41, 68-59, 88-82

*Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Έρχεται διπλή εβδομάδα και η Ρεάλ Μαδρίτης θα ταξιδέψει στη Μόσχα για τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ (14/1) και αυτόν με την Χίμκι (16/1). Η Ζαλγκίρις Κάουνας θα αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (15/1) και στη συνέχεια θα ταξιδέψει στην Αθήνα για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό (17/1).