17.3 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Πρώτη ήττα για τη Φενέρμπαχτσε (vids)

Η Μπουγιούκτσεκμετσε ήταν αυτή που έφυγε νικήτρια από το παρκέ στην αναμέτρησή της με τη Φενέρμπαχτσε με το τελικό 93-91 για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Η Φενέρ έδειχνε πως θα φτάσει στη νίκη όταν βρέθηκε στο +6 (84-90) με κάτι λιγότερο από τρία λεπτά για τη λήξη του αγώνα. Από εκεί και πέρα όμως τα πράγματα άλλαξαν. Όσο έχανε σουτ η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ, τόσο έβαζαν οι γηπεδούχοι, φτάνοντας στο 89-90 στο 38’. Με 1’17’’ για τη λήξη ο Ντέβιν Όλιβερ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (91-90), ο Ντίξον έχασε ένα ακόμη σουτ, αλλά ο Μάθιου Φαρέλ ήταν εύστοχος. Έγραψε το 93-90 με 7’’ στο ρολόι και άμεσα έγινε το φάουλ στον Έντι. Αυτός αστόχησε στη δεύτερη βολή, ο Ντουβερίογλου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά κόπηκε από τον Αλεμντάρογλου, για να παραμείνει το τελικό σκορ στο 93-91.

Άντερσον και Φαρέλ είχαν 25 και 21 αντίστοιχα με τον δεύτερο να μοιράζει και επτά ασίστ για τους νικητές και ακολούθησαν οι Ολασένι (12), Όλιβερ (12π. 10ρ.) και Έλντριντζ (11). Μπράουν (21), Βέσελι (16), Έντι (17), Σιπάχι (12) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τη Φενέρμπαχτσε που βρίσκεται στο 9-1. Ο Ντίξον είχε 9 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ, αλλά και 1/7 τρίποντα, όντας άστοχος στα τελευταία καθοριστικά λεπτά.