24.9 C

Πρωτάρηδες με θράσος

Εξ ορισμού το προχθεσινό παιχνίδι κόντρα στο Λαύριο είχε ιστορική σημασία για τον Προμηθέα αφού ήταν το πρώτο του στα πλέι οφ. Βάσει του αποτελέσματος είχε μία επιπλέον σημασία αφού η ομάδα της Πάτρας έκανε κάτι που έχει γίνει μόνο άλλες τρεις φορές στην ιστορία της Stoiximan.gr Basket League.

Εξαιρουμένων των παραδοσιακών δυνάμεων του ελληνικού μπάσκετ που έδωσαν συνέχεια στην ιστορική διαδρομή τους από την Α1 (1986-1992) στη Stoiximan.gr Basket League (από το 1992-93), υπήρξαν λοιπόν μόνο τρεις περιπτώσεις ομάδων που συνδύασαν το 1ο τους παιχνίδι στα πλέι οφ με νίκη, αυτό που έκανε δηλαδή και ο Προμηθέας.

Το Ηράκλειο την περίοδο 1997-98 νίκησε στο 1ο του παιχνίδι στα πλέι οφ τον Άρη με 80-55 παίρνοντας 12 πόντους από τον Τζον Κόρφα και τον Σαμίρ Γκούντα. Για τον Άρη που είχε αγωνιστεί χωρίς τους Πάσπαλι και Μπόνι σε εκείνο το παιχνίδι, 12 είχε ο Γιάννης Σιούτης και 10 ο Χάρντμουτ Όρτμαν.

Ο Ντάιρον Νιξ ψάχνοντας επιλογή στη... σκιά των Χρυσανθόπουλου, Αγγελίδη και Όρτμαν

Στις 30 Μαρτίου 1999, το Μαρούσι έδωσε το 1ο από τα 89 παιχνίδια του στα πλέι οφ. Το “ποδαρικό” του συνδυάστηκε με νίκη επί του Ηρακλείου με 85-70 με 23 πόντους του Χένρι Τέρνερ και 19 του Έρικ Μικ που μάζεψε 12 ριμπάουντ, κυριαρχώντας στο 2ο ημίχρονο το επιμέρους σκορ του οποίου ήταν 57-36. Για τους Κρητικούς, ο Αντόνιο Χάρβεϊ είχε 14 και ο Μάριο Ντόλαντσον 12 πόντους.

Πιτ Παπαχρόνης, Χένρι Τέρνερ και Έρικ Μικ στο παρθενικό παιχνίδι του Αμαρουσίου στα πλέι οφ που συνδυάστηκε με νίκη

Ο Μακεδονικός την περίοδο 2004-05, έδωσε το 1ο παιχνίδι της ιστορίας του στα πλέι οφ κόντρα στο Μαρούσι και νίκησε με 93-83 με 29 πόντους του Πιτ Μάικλ και 26 του Μανώλη Παπαμακάριου όμως έχασε τα δύο ματς στο κλειστό του Αγίου Θωμά που ακολούθησαν και αποκλείστηκε.

Ο Μανώλης Παπαμακάριος με αντίπαλο τον Ρόντρικ Μπλέικνι, στο ιστορικά πρώτο παιχνίδι πλέι οφ του Μακεδονικού που τελείωσε με νίκη επί του Αμαρουσίου

Photo Credits: Eurokinissi