26.6 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Πρωινό στο… νήμα στην ACB (vids, pics)

Το πρωινό της 4ης αγωνστικής του ισπανικού πρωταθλήματος δεν είχε εύκολους αγώνες. Ακόμη και η Φουενλαμπράδα που νίκησε συγκριτικά πιο εύκολα από τις άλλες ομάδες, κουράστηκε αρκετά να φτάσει στο 80-75 επί της Μπασκόνια, που έμοιαζε απογοητευτική σε τουλάχιστον δύο δεκάλεπτα της αναμέτρησης.

Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο τον αγώνα, έφτασε στο +16, αλλά το παιχνίδι κρίθηκε τελικά στο νήμα με το 78-76 επί της Γκραν Κανάρια. Ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του Έλληνα φόργουορντ, ο οποίος σε 18'47'' είχε 3 πόντους (0/3, 0/2, 3/6), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο.

Η Μπιλμπάο με ένα απίστευτο ράλι στα τελευταία λεπτά, ένα εντυπωσιακό 15-0 πήρε τη νίκη από την Σαραγόσα με 77-72 εντός έδρας με τον Τζόναθαν Ταμπού να μετρά 17 πόντους και 5 ασίστ.

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, αλλά έκανε την ανατροπή για να πάρει την εκτός έδρας νίκη από την Μπανταλόνα με 76-73. Και η Μούρθια άντεξε και επίσης μακριά από το σπίτι της πήρε το θετικό αποτέλεσμα με το 69-67 επί της Γκιπουθκόα.

Τι έγινε στους αγώνες...

Τα πάνω κάτω ήρθαν και όχι μια φορά στο Μπιλμπάο. Εκεί όπου η Σαραγόσα συμπεριφέρθηκε ως... γηπεδούχος στα πρώτα λεπτά (2-11 στο 3'15'', 15-25 στο 8'40''). Η Μπιλμπάο θυμήθηκε πως παίζει στο σπίτι της στη δεύτερη περίοδο, άλλαξε την εικόνα της με καλύτερη άμυνα, έφτασε στο 38-35 (20') και στο 47-39 (23'). Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι με ένα 14-2 βρέθηκαν και πάλι στο +4 (28').

Ο γνωστός μας Γιάνις Μπλουμς (και πρώην της Μπιλμπάο να σημειωθεί, καθώς έγινε δεκτός με θερμό χειροκρότημα από τον κόσμο) ανέβασε τη διαφορά στο +10 (62-72, 35').

Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 15-0 (77-72, 39'35'') και με αυτόν τον εντυπωσιακό τρόπο έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα:  18-25, 38-35, 54-53, 77-72

Φουριόζα μπήκε η Φουενλαμπράδα στον αγώνα καταφέρνοντας να φτάσει στο 20-8 στο πρώτο δεκάλεπτο και κάνει τον Πάμπλο Πριχιόνι να μην ξέρει τι να πει στο τάιμ άουτ, προσπαθώντας να συνεφέρει τους παίκτες του.

Οι Βάσκοι προσπάθησαν να συνέλθουν, ροκάνισαν τη διαφορά, πλησιάζοντας μάλιστα στους τρεις πόντους (36-33, 20'30''). Οι γηπεδούχοι όμως είχαν την ψυχολογία ακόμη κι έτσι.

Έκαναν ένα 25-10 μέχρι το 28' για να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά στους 18 πόντους (61-43), για να φτάσει και στη νίκη με το τελικό 80-75 με την Μπασκόνια να παλεύει μεν ως το φινάλε, αλλά να μην μπορεί να αναστρέψει την κατάσταση. Και όλα αυτά ενώ από το 28' είχε μείνει και χωρίς τον προπονητή της, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια με διπλή τεχνική ποινή για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές.

Η Φουενλαμπράδα έκανε το 4-0 στο πρωτάθλημα και είναι το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της.

Δεκάλεπτα: 20-8, 36-31, 65-47, 80-75

Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα κατάφερε να παγιδεύσει μια ομάδα που συνήθως ελέγχει τους αγώνες. Η Γκραν Κανάρια βρέθηκε στη θέση να κυνηγάει στο σκορ από νωρίς στον αγώνα . Ακόμη κι όταν πήρε κάποια στιγμή το προβάδισμα (22-25, 12') οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με ένα 13-2 για το 35-27 (14'10'') με τα πράγματα να γίνονται ακόμη καλύτερη στην τρίτη περίοδο όταν ανέβασαν τη διαφορά στο +16 (53-37, 23'44'').

Οι... νησιώτες επέστρεψαν για το 64-59 (33'), αλλά συνέχιζαν να έχουν πολλά προβλήματα, τα οποία δημιουργούσαν κυρίως ο Γιάκα Μπλάζιτς και ο Όλιβερ Στέβιτς. Ο αγώνας κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τους γηπεδούχους να μην τα κάνουν όλα σωστά, αλλά και τους φιλοξενούμενους να πετάνε στα σκουπίδια τις δικές τους ευκαιρίες. Το τελικό 78-76 έδωσε την πρώτη φετινή της νίκη στην ΜόραΜπανκ Ανδόρρα, αφού το τρίποντο του Ντι Τζέι Σίλι δεν βρήκε το στόχο.

Δεκάλεπτα: 22-20, 41-33, 61-50, 78-76

Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Καμία από τις δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει από την άλλη με την Μούρθια να έχει την ψυχολογία, το μομέντουμ ή το καθαρό μυαλό αν θέλετε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά φτάνοντας στο 61-66 με λιγότερο από ένα λεπτό στο ρολόι.

Ένα φάουλ του Όλεσον σε προσπάθεια από τα 6μ75 στον Σουίνγκ άλλαξε και πάλι τις ισορροπίες (64-66, 39'37''), αλλά όχι για πολύ. Ντελία και Ρόχας οδήγησαν στο 64-69 με τον Σουίνγκ να μειώνει στη λήξη της αναμέτρησης για το τελικό 67-69. Έβαλε το τρίποντο από το... σπίτι του, αλλά δεν μπορούσε πια να αλλάξει κάτι.

Δεκάλεπτα: 18-12, 32-31, 50-50, 67-69

Παίζοντας χωρίς τον Μάικ Τόμπεϊ (διάστρεμμα) η Ιμπεροστάρ Τενερίφε φάνηκε να τα βρίσκει δύσκολα απέναντι στην Μπανταλόνα εκτός έδρας. Η Penya ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με double score 26-13 και κατάφερε να διατηρήσει αυτό της το προβάδισμα σε όλο το πρώτο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως όλα άλλαξαν. Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς, ο οποίος πριν από 23 χρόνια είχε διατελέσει παίκτης της Μπανταλόνα, έκανε έα 25-15 στην τρίτη περίοδο και πήρε το προβάδισμα στα δικά της χέρια. Ο Φραν Βάθκεθ ισοφάρισε (51-51, 27'20'') και ο Τιμ Αμπρομάιτις έγραψε το 51-54 (27'50'').

Η κάτοχος του BCL είχε την ψυχολογία και τις λύσεις και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με το τελικό 73-76. Μάριους Πόνιτκα (21π, 10ρ) και Φραν Βάθκεθ (16) ήταν από τους κορυφαίους για τους νικητές.

Ενώ από την άλλη η Μπανταλόνα έχασε δύο τρίποντα που θα οδηγούσαν τον αγώνα στην παράταση.

Δεκάλεπτα: 26-13, 41-33, 56-58, 73-76