24.9 C

Προελαύνει η Εσκίσεχιρ, σκέτη… θλίψη η Γαλατά!

Η τρομερή Εσκίσεχιρ πέρασε με άνεση και από την έδρα της Ουσάκ, ενώ η Ίστανμπουλ έγινε άλλη μία ομάδα που ταπεινώνει τη Γαλατάσαραϊ, σε μία πορεία που πηγαίνει από το κακό προς το χειρότερο στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Στην κορυφή της βαθμολογίας μπορεί να δει κανείς την Εσκίχεχιρ, έστω κι αυτό ισχύσει μόνο για μερικές ώρες, με την ευχάριστη έκπληξη της σεζόν στο τουρκικό πρωτάθλημα να παίρνει «διπλό» με 81-68 επί της Ουσάκ. Χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 7-21, οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το ματς, με κορυφαίους τους Άιρες (18 π., 9 ρ.) και Ντάνκαν (17 π., 6 ρ.), ενώ για τους ηττηθέντες οι Χάμιλτον-Ετζέ πέτυχαν 12 πόντους έκαστος.

Η Ίνσταμπουλ ήταν ο νέος «θύτης» της Γαλατάσαραϊ με 74-67, με την «Τσιμ Μπομ Μπομ» να προκαλεί θλίψη με την εικόνα της και να κινδυνεύει με αποκλεισμό από τα playoffs, ούσα πλέον στο ρεκόρ 5-8. Το καλό τελευταίο δεκάλεπτο της έτερης πολίτικης ομάδας (26-16 επιμέρους σκορ) της χάρισε την νίκη, με ηγετική εμφάνιση από τον Μπούβα (27 π., 14 ρ.). Οι 12 πόντοι με 7 ασίστ του Εμίρ Πρέλντζιτς δεν ήταν αρκετοί για τη «Γαλατά».

Σε διαρκή κατήφορο είναι και η πρωταθλήτρια του 2015 Καρσίγιακα, με την Μπουγιουκσεχίρ να κάνει «πάρτι» με 90-78. Από την αρχή η γηπεδούχος είχε τον πλήρη έλεγχο, με κορυφαίο τον Φαλ (25 π.), την ώρα που ο Τζόουνς σημείωνε 18 πόντους για την ομάδα από τη Σμύρνη.

Η Τόφας κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της, με 92-88 απέναντι στην Μπουγιουκτσεκμετσέ. Μετά το 18-26 του πρώτου δεκαλέπτου, η ομάδα από την Προύσα αντέδρασε κι έκανε την ανατροπή, προηγούμενη με διαφορά 8 πόντων με την πάροδο 30 λεπτών (69-61) και αντέχοντας στο τέλος με κορυφαίο τον Χένρι, που είχε 21 πόντους και 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ καλή ημέρα τους Ράιτ και Ουόκερ (23 π.) έκαστος, χωρίς αυτό ωστόσο να αρκεί.