23.9 C
Πέμπτη, 26 Σεπτεμβρίου, 2024

Πρεμιέρα όπως την ήθελε

H AEK ταλαιπωρήθηκε από τα Τρίκαλα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ένα πολύ καλό διάστημα στη δεύτερη περίοδο της επέτρεψε να βρει ρυθμό, να ξεφύγει, να χτίσει μια διαφορά και να τη χρησιμοποιήσει ως βάση για να φτάσει ως τη νίκη με 91-72 στην πρεμιέρα της stoiximan.gr Basket League στο ΟΑΚΑ.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και μετά το 4-3 (2’) κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά που έφτασε ως το +8 (6-14, 7’). Πρωταγωνιστής επιθετικά ήταν ο Λαμόντ Μάρεϊ για τα Τρίκαλα, σημειώνοντας 11 πόντους στο διάστημα αυτό, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ η ΑΕΚ μετρούσε 1/9 εντός πεδιάς, βρίσκοντας λύσεις από τις βολές, με την καλή άμυνα των παικτών του Μέξα να δυσκολεύει την κατάσταση.

Η ΑΕΚ είχε επιπλέον να αντιμετωπίσει και τον τραυματισμό του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Ο Έλληνας γκαρντ έπεσε, ένιωσε ενοχλήσεις στον αστράγαλο στο μόλις δεύτερο λεπτό του αγώνα, βγήκε, επιχείρησε να ξαναμπεί πέντε λεπτά αργότερα, αλλά δεν μπορούσε να πατήσει καλά και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είχε ήδη αρχίσει να ανακατεύει την τράπουλα, αναζήτησε λύσεις από τον πάγκο και δύο τρίποντα του Σι ήταν αυτά που του έδωσαν την ανάσα που ζητούσε επιθετικά για να φτάσει στο 15-14 και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 17-17. Όλα με την ΑΕΚ να μετράει στο διάστημα αυτό 3/8 τρίποντα, 8/10 βολές και 0/6 δίποντα!

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να εκμεταλλεύονται τα φάουλ (5-13 στο 12’20’’), αποδίδοντας ταυτόχρονα καλύτερα στην άμυνα για να φτάσουν στο 25-17 με ένα επιμέρους 17-3, παίζοντας με τους Ξανθόπουλο, Μωραϊτη, Άτιτς, Σάκοτα και Μαυροειδή. Και έφτασε ως το +16 (42-26, 18’10’’), «ανεβάζοντας» την γραμμή της άμυνας, δημιουργώντας προβλήματα στα Τρίκαλα και στο κατέβασμα της μπάλας και στην κυκλοφορία.  Η διαφορά έφτασε στο +20 με το "καλημέρα" στο δεύτερο μισό (47-27, 22') με τα Τρίκαλα να πλησιάζουν ως τους 15 ξανά και ξανά (63-48, 30'), χωρίς όμως να μπορούν και να απειλήσουν ουσιαστικά.

Η απόσταση μεγάλωσε (74-52, 34') και με ένα άλεϊ ουπ με τον Ξανθόπουλο να υψώνει για τον Γιώργο Τσαλμπούρη έφτασε στο +23 (82-59, 36'), πριν πέσει η αυλαία με το τελικό 91-72

Διαιτητές: Τσαρούχα, Ψαριανός, Συμεωνίδης

Δεκάλεπτα: 17-17, 42-27, 63-48, 91-72

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

*Στο γήπεδο ήταν και ο Μάνι Χάρις, ο οποίος θα μείνει εκτός για δύο εβδομάδες, και παρακολούθησε τον αγώνα της νέας του ομάδας με τα Τρίκαλα, ενώ είχε την ευκαιρία να τα πει και με τον προπονητή του πια, Σωτήρη Μανωλόπουλο.