25.2 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Πράσινος αστέρας! (pics)

Ούτε η απουσία του Νικ Καλάθη, ούτε η πίεση του Ερυθρού Αστέρα, ούτε η δυνατή φωνή της εξέδρας, ούτε τα δικά του 15 λάθη μπόρεσαν να σταματήσουν τον Παναθηναϊκού που έφυγε νικητής από το Βελιγράδι με το τελικό 63-69. Ηγέτης ο Τζέιμς Γκιστ από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό σε άμυνα και επίθεση αφήνοντας το παρκέ μετά από 36'14'' παρουσίας σε αυτό, στη διάρκεια του οποίου είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ , 3 ασίστ, 2 τάπες και μόλις 1 λάθος (ένα επιθετικό φάουλ).

Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν αυτός που βγήκε μπροστά για τους «πράσινους» υπό τον ήχο... ελληνικότατων συνθημάτων στο «Αλεξάντερ Νίκολιτς». Ήταν ο ηγέτης της ομάδας απόντος του Νικ Καλάθη και αυτός που μαζί με τον Σίνγκλετον και τον Λοτζέσκι διαμόρφωσαν το 7-13 (3’45’’). Σε ένα σημείο στο οποίο ο Παναθηναϊκός είχε 3/3 τρίποντα και ο Ερυθρός Αστέρας 1/5 με τον Τζέιμς Φελντέιν να ξεκινά με άστοχα σουτ στον αγώνα.

Η είσοδος του Πέρο Άντιτς έδωσε λίγο περισσότερη δύναμη στους γηπεδούχους και ήταν και αυτός που ισοφάρισε (13-13, 5’30’’) με τον Ντάνγκουμπιτς να δίνει και το προβάδισμα (15-13,6’30’’). Κάτι που δεν  κράτησε για πολύ, όπως άλλωστε και η παρουσία του Άντιτς στο παρκέ, αφού χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ. Τις πρώτες του αλλαγές είχε κάνει και ο Τσάβι Πασκουάλ με τους Ρίβερς – Παππά να παίρνουν χρόνο. Και τους Σίνγκλετον – Γκιστ να στέλνουν τη διαφορά στο +7 (15-22, 11’).

Η απαραίτητη ξεκούραση και στους δύο και παράλληλα η πίεση του Ερυθρού Αστέρα στην μπάλα (κάτι που δεν είχε κάνει η Μακάμπι Τελ Αβίβ για παράδειγμα) και η άνοδος επιθετικά του Τζέιμς Φελντέιν άλλαξε τις ισορροπίες. Η τεχνική ποινή που δέχθηκε για διαμαρτυρία ο Ρίβερς (12’15’’) ήρθε και αυτή να προστεθεί στην προηγούμενη λίστα για να διαμορφωθεί το 23-22 (12’25’’). Ένα λεπτό αργότερα Γκιστ και Σίνγκλετον επέστρεψαν, με τον Ρίβερς να ακολουθεί την αντίθετη πορεία μετά και το τρίτο φάουλ με το οποίο χρεώθηκε (14’36’’). Ο Γκιστ βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Μάρκους Ντένμον, ο οποίος ναι μεν μπορεί να πήρε κάποιες προσπάθειες που μπορεί να θεωρούνται «τραβηγμένες», αλλά πρώτον είναι στο ρεπερτόριό του και δεύτερον βρήκαν το στόχο. Αυτό έκανε μετέτρεψε το 30-29 (15’15’’) σε 30-34 (16’20’’). Και αυτός μαζί με τον Γκιστ βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να επιστρέψει από το 38-34 (18’40’’) και να ξαναπάρει το προβάδισμα στο ημίχρονο (38-41) με τους «πράσινους» να προστατεύουν καλύτερα και την ρακέτα τους.

Οι... οιωνοί για τον Παναθηναϊκό έδειχναν ακόμη καλύτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο, διαμορφώνοντας το 38-44 (20’40’’) με τον Σίνγκλετον και να φτάνει από το 42-44 (21’40’’) στο 42-51 (24’25’’) με τους Ντένμον και Αντετοκούνμπο. Ο τελευταίος έκανε ένα βήμα μπροστά για το +11 (42-53, 25’33’’), ενώ ο πρώτος οδήγησε στο 42-55 (26’30’’).

Οι "πράσινοι" έκαναν ένα 16-6 ως το 44-57 (28') με τον Ερυθρό Αστέρα να μειώνει με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (53-58, 32'12'') και τον Κρις Σίνγκλετον να χρεώνεται με το τέταρτο φάουλ του.

Ένα τρίποντο του Κένι Γκάμπριελ και ο Νίκος Παππάς που σε λιγότερο από δύο λεπτά είχε 1/2 βολές, δύο ριμπάουντ και μία ασίστ στον Γκιστ για το 55-64 (35'20'') άλλαξαν και πάλι την εικόνα του παιχνιδιού. Oι Σέρβοι δεν θα άφηναν το παιχνίδι και το έδειξαν στην πράξη πλησιάζοντας και πάλι (61-66, 37'25'') παρά το 4/21 που είχαν στα σουτ τριών πόντων. Το σουτ του Λάζιτς αφύπνισε και πάλι την εξέδρα που είχε ησυχάσει, μιλώντας πάντα για τα  δεδομένα των φίλων του Ερυθρού Αστέρα. Δύο άστοχα του Ντένμον και δύο συνεχόμενα φάουλ με τα οποία χρεώθηκε ο Γκιστ (ένα επιθετικό ένα αμυντικό) έδωσαν το δικαίωμα στον Φελντέιν να πάει στη γραμμή και να μειώσει ακόμη περισσότερο (63-66, 38'15'').

Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε λύσεις, αλλά ευτυχώς γι' αυτόν, ο Ερυθρός Αστέρας, παρά το ότι ανανέωσε τρεις φορές την επίθεσή του με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος, δεν ευστόχησε. Ο Ρίβερς στην άλλη πλευρά είχε 1/2 βολές για το 63-67 με 23'' στο ρολόι. Ο Γκιστ σταμάτησε τον Ρότσεστι στα 17'' με έναν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακό τρόπο. Ο Ρότσεστι αστόχησε και στο σουτ τριών πόντων που επιχείρησε στα 9'' , ο Ματ Λοτζέσκι είχε 2/2 από τη γραμμή για το 63-69 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Απουσίες και πρωτιές: Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τον Νικ Καλάθη, με τον Νίκο Παππά ταλαιπωρημένο και με νέο πρόσωπο τον Ντίνο Μήτογλου, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα σε μία από τις πιο «καυτές» έδρες της Ευρώπης.

Διαιτητές: Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Μαντίλα (Φινλανδία), Σέμες (Ισραήλ)

Δεκάλεπτα: 15-20, 38-41, 49-58,