32.8 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Πολυφωνία και νίκη για την Έφες (pics, vid)

H Αναντόλου Έφες πήρε όση βοήθεια χρειαζόταν από την περιφέρεια, αλλά και κοντά στο καλάθι, είχε διαφορετικούς πρωταγωνιστές (Μίτσιτς, Ντάντσον, Άντερσον, Μοερμάν, Σιμόν) και παρά την απουσία του Ροντρίγκ Μπομπουά επιβλήθηκε εντός έδρας της Μπάγερν Μονάχου 92-77 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι ήταν απλά εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, φτάνοντας να προηγηθούν και με 19 πόντους, καθοδηγούμενοι από έναν εξαιρετικό Βασίλιε Μίτσιτς. Και μπορεί το 55 να φαίνεται πολύ και να λέει πολλά για την βραδιά που βρέθηκε η Αναντόλου Έφες επιθετικά, αλλά αυτό που οδήγησε σε αυτή την συγκομιδή ήταν η επιθετική άμυνα, οι παγίδες και η ενέργεια που έβγαλαν σε αυτό του κομμάτι οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν.

Η Μπάγερν αναζήτησε τρόπους να ξεφύγει από την πίεση της Έφες, τα ποσοστά έπεσαν για τους Τούρκος, που στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου είχαν μόλις δύο εύστοχα σουτ. Αυτό επέτρεψε στους Γερμανούς να μειώσουν στους 11 (57-46 στο 24' και 65-54, 27'30''). Το τελευταίο δίλεπτο όμως δεν απέφυγαν τα λάθη στέλνοντας τη διαφορά και πάλι στο +16 (70-54).

Το... τετράποντο του Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς έδωσε νέες ελπίδες στους φιλοξενούμενους (70-58, 30'30''). ΗΈφες έδειξε να ελέγχει και πάλι το παιχνίδι (75-58, 31'15''), αλλά ο Λούτσιτς έδωσε στην διαφορά μονοψήφια τιμή (77-68, 35') και ο Νέντοβιτς με πέντε συνεχόμενους πόντους έγραψε το 80-73 (37'25''). Σε κάθε εύστοχο της Μπάγερν, η απάντηση ερχόταν από τον Μοερμάν που σημείωσε επτά συνεχόμενους πόντους για να διαμορφώσει και το 85-75 (38'15'') κι έκανε κι ένα καθοριστικό κλέψιμο με ένα λεπτό στο ρολόι (85-77). Αυτό που υπέγραψε τη νίκη με ένα φόλοου κάρφωμα κι ένα τρίποντο στην εκπνοή ήταν ο Τζέιμς Άντερσον, πολύ καλός αν και αθόρυβος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο οποίος έκλεισε με το τελικό 92-77.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Στα μισά του αγώνα η Αναντόλου Έφες έμοιαζε απλά ασταμάτητη. Πήγε στα αποδυτήρια με 14/16 δίποντα και 7/12 τρίποντα. Ποσοστά που βοήθησαν να έρθουν και σχεδόν διπλάσιες ασίστ σε σχέση με την Μπάγερν Μονάχου (15-8). Η οποία κάπου εδώ να σημειώσουμε πως στο εικοσάλεπτο είχε το διόλου ευκαταφρόνητο 50% στα σουτ τριών πόντων (6/12).

ΑΓΓΙΞΑΝ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ: Η Έφες έχτισε μια μικρή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι που οφείλεται κυρίως στους Μίτσιτς και Ντάνστον και τα ποσοστά στα σουτ τους; Ο Μίτσιτς είχε 1/1, 3/3, 2/2 και 13 πόντους ως το 9’ οπότε έχασε το πρώτου του σουτ και ο Ντάνστον 5/5 και 10 πόντους.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Μπαίνοντας σε μία ακόμη διπλή εβδομάδα η Αναντόλου Έφες θα αντιμετωπίσει την Ζαλγκίρις Κάουνας εκτός (8/1) και την Χίμκι εντός (10/11). Η Μπάγερν Μονάχου θα επισκεφθεί το ΟΑΚΑ και τον Παναθηναϊκό (9/1) και θα επιστρέψει στην έδρα της για να υποδεχθεί την Αρμάνι Μιλάνο (11/). Οι Γερμανοί είχαν νικήσει και τους δύο αυτούς αντιπάλους τους στον πρώτο γύρο.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Μπισάνγκ, Αλιάγα
Δεκάλεπτα: 28-17, 55-36, 70-54,