18.1 C
Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου, 2024

Παρέλαση στη Ρόδο

Παρέλαση στη Ρόδο έκανε ο Προμηθέας !  Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέρασε εντυπωσιακά από την έδρα του Κολοσσού (89-70) και έμεινε σε τροχιά τρίτης θέσης.

Η ομάδα της Πάτρας έκανε επίδειξη δύναμης κατά διαστήματα από τα πρώτα λεπτά κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου που ηττήθηκε για 6η συνεχόμενη φορά καθώς η τελευταία του νίκη ήταν στις 14 Φεβρουαρίου !

Οι Πατρινοί έβαλαν τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους (47-27) κλείνοντας τελικά το πρώτο εικοσάλεπτο με 47-32 και πλέον το μόνο που χρειαζόταν ήταν να συντηρήσουν μια τουλάχιστον διψήφια διαφορά για να μην κινδυνέψουν.

Ετσι και έγινε και μάλιστα ο Προμηθέας έφτασε ακόμα και στο +21 (53-32 στο 22') δείχνοντας ότι δεν είχε όρεξη για αστεία. Οι γηπεδούχοι είχαν απογοητευτεί και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν προσωρινά μέχρι τους 11 πόντους  (47-58 στο 25') καθώς στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν και πάλι γκάζι και ξέφυγαν εκ νέου με 76-57 (33') με Φαγιέ και Ελις μεγάλους πρωταγωνιστές.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 32-47, 51-69, 70-89

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Οκτάβιους Έλις κερδίζει στα σημεία (από τον Φαγιέ) τον τίτλο καθώς ήταν εντυπωσιακός με 21 πόντους (9/9 δίποντα,  3/3 βολές) και 12 ριμπάουντ,

Με τη γλώσσα των αριθμών: Τεράστια διαφορά στα ριμπάουντ για τον Προμηθέα (43 έναντι 29), ο οποίος ευστόχησε και σε 13 τρίποντα (13/27) που σαφώς είναι ένας αριθμός εξαιρετικός ιδιαίτερα για εκτός έδρας αγώνα.