19.9 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Παρέλαση στην Πόλη για ΤΣΣΚΑ

Ενα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο (στη διάρκεια του οποίου το ρευστό 34-36 έγινε 35-48) ήταν αρκετό για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να μετατρέψει σε περίπατο την επίσκεψή της στην Κωνσταντινούπολη, κόντρα στην Εφές Αναντολού.  Την οποία και νίκησε άνετα με  98-80  έχοντας ηγέτες τους συνήθεις ύποπτους Ντε Κολό και Ροντρίγκεθ και εξαιρετικό τον Κλάιμπερν.

Οι Τούρκοι "πνιγμένοι" στο άγχος καθώς έχουν μείνει στο 0-4 πλέον στην ουρά της βαθμολογίας δεν μπόρεσαν - με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο - να κοιτάξουν στα μάτια τη Ρωσική Αρκούδα η οποία και τους...δάγκωσε άσχημα.  Με τις άμυνες να είναι απούσες στο πρώτο δεκάλεπτο το θέαμα ήταν ευχάριστο για τον κόσμο με τους φιλοξενούμενους να το κλείνουν προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή (27-26). Ομως οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο εγκλωβίζοντας τους αντίστοιχους του Βέλιμιρ Περάσοβιτς και αναγκάζοντάς τους σε πολλά και συνεχόμενα λάθη.  Συνεπώς το +11 (54-43) του ημιχρόνου που είχε η ΤΣΣΚΑ μάλλον κολάκευε την ΕΦΕΣ.

Ενα νέο ξέσπασμα του Νάντο Ντε Κολό όπου πέτυχε γρήγορα 7 πόντους , απογείωσε τη διαφορά (52-69 στο 25') και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον υπόλοιπο αγώνα. Οταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παίξουν λίγο πιο δυνατή άμυνα τους αποτελείωσε ο Ουίλ Κλάιμπερν (20π., 5 ριμπ.).

Ο άνθρωπος του αγώνα: Ο Νάντο Ντε Κολό (18π. με 7/9 διπ. και 5 ασιστ)  έβαλε το λιθαράκι του όσο ήταν κλειστό το παιχνίδι και έστρωσε το κόκκινο χαλί για την παρέλαση των συμπαικτών του.

Με τη γλώσσα των αριθμών:  Το σχεδόν 63% στα δίποντα των φιλοξενουμένων (33/53) ήταν αποτέλεσμα και της τραγικής εικόνας των Τούρκων στην άμυνα, με αποτέλεσμα να πετάξουν ουσιαστικά στα σκουπίδια το πλεονέκτημα των 11 παραπάνω ριμπάουντ (36 έναντι 25)

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 43-54, 60-73, 80-98