18.1 C
Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου, 2024

Πέρασε η Νταρουσάφακα (Vid)

Η Νταρουσάφακα έκανε το 2-0 επί της Μπάνβιτ εκτός έδρας με το τελικό 70-74 και βρίσκεται ήδη στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Η Μπάνβιτ ξεκίνησε καλά, έφτασε ως το +10 στο ημίχρονο (39-29), αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι, πήρε το προβάδισμα και τελικά και τη νίκη με ένα καταπλητικό τρίο από τους Ουαναμέικερ (20), Κλάιμπερν (18π, 8ρ) και Χαρανγκόντι (17). Ο Τζόρνταν Θίοντορ με 18 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο με διαφορά καλύτερος για την Μπάνβιτ με τον Γκάσπερ Βίντμαρ να ακολουθεί με 14.

Η Νταρουσάφακα θα περιμένει το νικητή του ζευγαριού Φενέρμπαχτσε-Τόφας. Οι δύο ομάδες δίνουν αυτή τη στιγμή τον δεύτερο αγώνα τους με τη Φενέρ να προηγείται 1-0.