19.8 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Πέρασαν το μάθημα “Μπάρτσα” οι φοιτητές (vids, pics)

Ο Λάντεσμπεργκ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη Μαδρίτη με την Εστουδιάντες να φτάνει στη νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 80-70, κάνοντας την ανατροπή. Ο Αμερικάνος σημείωσε 27 πόντους με 11/17 σουτ εντός πεδιάς. Ο Τομάς Ερτέλ είχε 17 και ακόμη 6 ασίστ, αλλά και πέντε λάθη για τους Καταλανούς.

Η Σαραγόσα μπορεί να μην ξεκίνησε όπως ήθελε, αλλά πήρε μια εύκολη νίκη όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση από την Μόρα Μπανκ Ανδόρρα με 95-78. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς σε 21'10'' είχε 9 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Φουενλαμπράδα συνέχισε το δικό της πολύ καλό σερί, ή αν θέλετε η Σεβίλλη το δικό της πολύ κακό, καθώς ηττήθηκε μέσα στο σπίτι της με 73-70.

Την ύστατη στιγμή γλίτωσε η Μπασκόνια την εντός έδρας ήττα με το τελικό 88-86 επί της Γκιπουζκόα. Ηρωας της αναμέτρησης ο Ροντρίγκ Μπομπουά που σημείωσε το νικητήριο σουτ με 1'' να απομένει στο ρολόι!

H Γκραν Κανάρια είχε το πιο εύκολο πρωινό με το 94-69 επί της Μπανταλόνα να αποτελεί την πιο ξεκάθαρη απόδειξη. Κι αυτό στον αγώνα για τα 20 χρόνια παρουσίας στα παρκέ του Άλμπερτ Όλιβερ.

Τι έγινε στους αγώνες

Η Μπασκόνια έδειχνε -και το τελικό αποτέλεσμα δεν το αναιρεί- να έχει προβλήματα για μία ακόμη φορά. Από την αρχή βρέθηκε να κυνηγάει την Γκιπουζκόα, η οποία έφτασε στο +10 στο ημίχρονο (36-46) με 14 πόντους του Άαρον Σουίνγκ. Ο Τορνίκε Σενγκέλια ήταν αυτός που βγήκε μπροστά για την Μπασκόνια (29π, 6ρ, σε 36'36''), αλλά κι ένας παίκτης για τον οποίο μέσα στην εβδομάδα είχε διαρρεύσει πως έχει πρόβλημα και δεν ξέρουν πότε θα επιστρέψει στην ενεργό δράση: Ο Ροντρίγκ Μπομπουά. Ο Μπομπουά όχι μόνο επέστρεψε, όχι μόνο έπαιξε 24'48'', όχι μόνο σημείωσε 19 πόντους, αλλά ήταν και αυτός που έβαλε το νικητήριο σουτ στο φινάλε της αναμέτρησης.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Μπαρτσελόνα. Μετά τον Ερυθρό Αστέρα νίκη πήρε από τους Καταλανούς και η Εστουδιάντες με το τελικό 80-70. Οι "φοιτητές" ξεκίνησαν καλύτερα (7-2, 4'36'') αναγκάζοντας τον Σίτο Αλόνσο να αλλάξει όλη του την πεντάδα. Η κίνησή του φάνηκε να έχει αποτέλεσμα (11-11, 9'), για να κλείσει το δεκάλεπτο 16-11. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για την Μπαρτσελόνα, διάστημα που σημείωσε 34 πόντους, με πρωταγωνιστή το pick n roll και τις πάσες είτε του Ερτέλ, είτε του Ρίμπας στον Πιερ Οριόλα.

Αποδείχθηκε πως το 32-43 (18'25'') δεν ήταν αρκετό. Στο ημίχρονο η Εστουδιάντες άλλαξε τα πλάνα της, ο Λάντεσμπεργκ βγήκε μπροστά επιθετικά, έφερε τον αγώνα στα ίσια, προηγήθηκε (47-49, 24') και επέστρεψε για μία ακόμη φορά, μετατρέποντας το 51-56 σε 80-70 ως το φινάλε.

Η Σαραγόσα δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και μέσα στο δικό της σπίτι βρέθηκε να χάνει από την Μόρα Μπανκ Ανδόρρα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε να δείχνει ένα καλύτερο πρόσωπο με τον Σέρχι Γκαρθία να της δίνει το προβάδισμα με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με ένα τρίποντο στην εκπνοή (46-43).

Το δεύτερο μισό όμως ήταν δική της υπόθεση. Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιάνις Μπλουμς (18π) κυριάρχησε και έφτασε στο τελικό 95-78.

Οι... βίοι αντίθετοι των δύο ομάδων συνεχίστηκαν για μία ακόμη αγωνιστική. Η Φουενλαμπράδα πήρε την εκτός έδρας νίκη με 73-70 παραμένοντας αήττητη και στην κορυφή στην πέμπτη αγωνιστική, ενώ η Σεβίλλη έμεινε στο 0-5, στην άλλη άκρη της βαθμολογίας. Και τα πράγματα έδειχναν να πηγαίνουν καλά για τη Σεβίλλη ως το τρίτο δεκάλεπτο, διατηρώντας ένα μικρό έστω προβάδισμα. Στο τελευταίο όμως "κατέρρευσε" και ένα επιμέρους 21-10 για τους φιλοξενούμενους βοήθησε στο να φύγουν τελικά νικητές από το παρκέ.

Κανένα πρόβλημα για την Γκραν Κανάρια απέναντι στην Μπανταλόνα, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 95-69 με τον Έρικσον να σημειώνει 23 πόντους. Σε έναν αγώνα που ήταν αφιερωμένος στον Άλμπερτ ΌΛιβερ, ο οποίος επιπλέον στην αναμέτρηση με αυτή την πάσα έγινε ο 6ος πασέρ στη σχετική λίστα στην ιστορία της ACB με 1749.

Το παιχνίδι ήταν έτσι κι αλλιώς αφιερωμένο σε αυτόν για τα 20 χρόνια από το ντεμπούτο του.