21.3 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Πάρτι στη Μαδρίτη με Κάρολ, καρφώματα και Νοτσιόνι (Vids, Pics)

Με ένα επιμέρους 30-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο, τον Τζέισι Κάρολ να σημειώνει 21 πόντους σε κάτι λιγότερο από 11 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, τους Γιουλ και Ντόντσιτς να κάνουν το δικό τους σόου, η Ρεάλ Μαδρίτης "καθάρισε" πολύ πιο εύκολα από ότι θα περίμενε και η ίδια την Ουνικάχα Μάλαγα στον δεύτερο ημιτελικό των playoffs της ACB με το 101-72 γράφοντας το 2-0.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν μπορείς να πεις πως σε προετοίμαζε για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα πήραν πρώτοι μια μικρή διαφορά (9-12 στο 3'30'', 11-14 στο 5'15''). Ο Γιουλ με προσωπικές του ενέργειες διαμόρφωσε το 18-16 (8'), η Μάλαγα προγήθηκε και πάλι 20-21 (9'40''), αλλά ήταν τελευταία φορά στην αναμέτρηση που είχε τα ηνία. Η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε με ένα 7-0 για το 27-21 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 27-23.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μια άλλη ιστορία. Και πώς θα μπορούσε να είναι διαφορετικό, όταν έχεις έναν παίκτη, ο οποίος σημειώνει 6/7 τρίποντα και 21 πόντους σε 11 λεπτά; Ο Τζέισι Κάρολ ήταν ασταμάτητος, έκλεψε την παράσταση, αλλά δεν ήταν και μόνος τους. Λούκα Ντόντσιτς και Σέρχιο Γιουλ τον ακολούθησαν για ένα επιμέρους 30-10, ως το 57-33.

Οι Μαδριλένοι έφτασαν στο +30 (69-39, 24') και στο +32 (71-39, 24'45'') προσφέροντας και θέαμα με καρφώματα όπως του Ντόντσιτς, του Τέιλορ...

....ή του Χάντερ, ξεσηκώνοντας τον κόσμο και βυθίζοντας σε "κατάθλιψη" τους παίκτες της Ουνικάχα Μάλαγα και τους λιγοστούς φίλους της στην εξέδρα.

Ο Τζέισι Κάρολ πάλι έφτασε στους 24 πόντους με 7 τρίποντα, αλλά μην νομίζετε πως δεν το έχει ξανακάνει. Δεν είναι καν η δεύτερη φορά... Είναι η τέταρτη!

Φρόντισε όμως να βελτιώσει το ρεκόρ του ένα λεπτό πριν το τέλος, με το όγδοο εύστοχο τρίποντό του στον αγώνα! Και τη Ρεάλ Μαδρίτης να κάνει το 2-0 με το 101-72 επί της Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία θα φιλοξενήσει τους δύο επόμενους αγώνες (4 και 6 Ιουνίου).