18.1 C
Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου, 2024

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς συνεχίζει με νίκες

Από όλα είχε η 8η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Γερμανίας. Νίκες εκτός έδρας, νίκη στην παράταση, αλλά και εύκολες αποστολές. Η Μπάγερν Μονάχου είναι αυτή που προηγείται στη βαθμολογία με 7-1 μετά και την σημερινή εκτός έδρας επικράτηση επί της Άλμπα Βερολίνου, που βρίσκεται στο 7-2 με αγώνα παραπάνω. Η Λούντβιχσμπουργκ που διέλυσε την Έτινγκερ βρίσκεται ένα σκαλί πιο κάτω (6-1), όπως και η έτερη νικήτρια της ημέρας Φράνκφουρτ (6-2) που συγκατοικεί με την Μπαϊρόιτ.

Άλμπα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 70-80

Η Μπάγερν Μονάχου είχε το καλύτερό της διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, περιορίζοντας την Άλμπα Βερολίνου στους 8 πόντους (8-21) στο δρόμο για την εκτός έδρας νίκη με 80-70. Ο Σίβα με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς είδε πέντε παίκτες του να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων (Ντζένοβιτς 14, Κάνιγχαμ 12, Ρέντινγκ 12, Χομπς 10, Μάτσβαν 10).

Μπρεμερχάβεν-Μπαϊρόιτ 99-103

Νίκη εκτός έδρας και για την Μπαϊρόιτ, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση. Με 21’’ για το τέλος της κανονικής περιόδου και 2/4 βολές οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (84-86) με τον Μπερχανεμεσκελ να ισοφαρίζει 6’’ πριν τη λήξη. Ο Χαλς με 21 πόντους και ο Μπερχανεμεσκελ με 20 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων, μοιράζοντας 7 και 6 ασίστ αντίστοιχα. Ρόμπινσον (23) και Γιορκ (21) ηγήθηκαν επιθετικά της Μπαϊρόιτ, από 17 πόντους πρόσθεσαν Σέιφερτ και Μπρουκς.

Φράνκφουρτ-Όλντενμπουργκ 93-82

Η Φράπορτ Σκαϊλάινερς Φρανφκούρτη πήρε την εντός έδρας νίκη με 93-82 από την Όλντενμπουργκ με τον Γουέμπστερ να σημειώνει 31 πόντους και να μαζεύει 11 ριμπάουντ. Σκραμπ (22) και Βόλφαρτ (17) ακολούθησαν, την ώρα που για την Όλντενμπουργκ ο ΜακΚόνελ σημείωσε 18 πόντους, ο Άλεν 16και ο Μαχάλμπασιτς 15.

Λούντβιχσμπουργκ-Ετινγκερ Ρόκετς 94-54

Το πιο εύκολο απόγευμα είχε η Λούντβιχσμπουργκ που έφτασε στη νίκη επί της Έτινγκερ με 40 πόντους διαφορά. Κοχ (22), Κουκ 18) και Έβανς (10) ήταν οι κορυφαίοι επιθετικά για τους γηπεδούχους. Ομπασοχάν (17) και Μίτσελ (10) οι δύο διψήφιοι για την Έτινγκερ.

Αύριο θα γίνει η αναμέτρηση Μπάμπεργκ-Γκέτινγκεν.