26.3 C

Ο Ράις έστειλε την Μπάμπεργκ στον τελικό

Στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, η Μπάμπεργκ έκαμψε εντός έδρας την αντίσταση της Βόννης με 90-87 και προκρίθηκε στον τελικό όπου θα συναντήσει την Άλμπα Βερολίνου η οποία νωρίτερα είχε κάνει επίδειξη δύναμης στη Φρανκφούρτη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι και ξέφυγαν και με διψήφιες διαφορές, αλλά οι Βαυαροί μάζεψαν την κατάσταση και στο ημίχρονο ο πίνακας έγραφε 46-50.

Ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι μέχρι το φινάλε και στο τέλος οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαιτούμενες λύσεις και πανηγύρισαν την πρόκριση με 90-87.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ταιρΐς Ράις ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, όσους και ο Κλιφ Αλεξάντερ.

Ο Νίκος Ζήσης έπαιξε περίπου 24 λεπτά και ήταν άστοχος με 0/6 σουτ, αλλά μοίρασε έξι ασίστ και μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, ο Μπρόνιγκ ξεχώρισε με 21 πόντους.

Ο τελικός Κυπέλλου μεταξύ της Άλμπα και της Μπάμπεργκ θα διεξαχθεί στις 17/2.