21.3 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

Ο ΛεΝτέι σφράγισε την “ερυθρόλευκη” νίκη (pics)

Ο Ολυμπιακός με τον Ζακ ΛεΝτέι ηγέτη επιθετικά να σταματά στους 31 πόντους, νίκησε 94-93 την Χάποελ Ιερουσαλήμ στον δεύτερο αγώνα της πρώτης μέρας του 3ου Διεθνούς Τουρνουά Ηρακλείου στα Δύο Αοράκια. Την Κυριακή (23/9) στις 20.30 θα αντιμετωπίσει την Ούνιξ Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη.

Διπρόσωπος παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο μισό του αγώνα. Δέχθηκε 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με την άμυνά του να «μπάζει». Οι παίκτες της Χάποελ Ιερουσαλήμ έβρισκαν διαδρόμους και χώρο σταθερά προς τη ρακέτα με αποτέλεσμα το 10-7 (3’20’’), να γίνει 12-12 (3’45’’) και 12-18 (5’) με τους «ερυθρόλευκους» να κυνηγούν πια στο σκορ.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ αναζητούσε λύσεις με συνεχείς αλλαγές, χωρίς όμως η εικόνα του παιχνιδιού να αλλάζει ιδιαίτερα. Τα προβλήματα που φάνηκαν από την αρχή συνεχίστηκαν και ακόμη και όταν είδε την ομάδα του να ισοφαρίζει με τον Γκος (26-26. 8’30’’) η Χάποελ ήταν και πάλι εκεί για να πάρει τα ηνία (26-31, 10’).

Ο Ολυμπιακός άρχισε να αλλάζει προς το καλύτερο, όταν ανέβασε την ένταση στην άμυνα και όταν κάποιες αλληλοκαλύψεις άρχισαν να λειτουργούν. Το 30-36 (13’) και το 34-40 (14’10’’) έγιναν 46-40 (18’) με ένα 12-0 από τους παίκτες του Μπλατ και τον Λεντέι να κυριαρχεί επιθετικά και να γίνεται σημείο αναφοράς, σταματώντας στους 17 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα.

Η σκυταλοδρομία από τα 6μ75 των Στρέλνιεκς και Φελντέιν και ένα ακόμη ξέσπασμα από τον Λεντέι έφεραν τον Ολυμπιακό στο +11 (62-51, 22’). Τα πράγματα άλλαξαν για μία ακόμη φορά και ο Φελντέιν με το πέμπτο του τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Χάποελ (68-70, 27’), η οποία έφτασε και στο 69-74 (28'30''), πριν ισοφαρίσει ο Γκος (74-74, 29'10'').

O Βεζένκοφ, με σταθερά καλή παρουσία, έδωσε και πάλι το προβάδιμα (81-79, 31'). Ο ΛεΝτέι συνέχισε στο δικό του ρυθμό επιθετικά για το 84-84 με πέμπτο γκολ φάουλ στο παιχνίδι. H Χάποελ έφτασε στο +5 (84-89, 33'34'') με το σκορ να μένει στα ίδια για αρκετό χρονικό διάστημα μέχρι Γκος και Βεζένκοφ να οδηγήσουν στο 88-89 (37') και τον ΛεΝτέι να ισοφαρίζει (90-90, 38'40''). Ο Πρίντεζης από το λόου ποστ με 40'' για τη λήξη έδωσε το προβάδισμα (92-90) και ο ΛεΝτέι με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό σφράγισε την νίκη του Ολυμπιακού με το 94-90 και την δική του εντυπωσιακή εμφάνιση, σταματώντας τους 31 πόντους! Το τρίποντο του Φελντέιν διαμόρφωσε το τελικό 94-93.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Ως το 13’ ο Ολυμπιακός είχε δεχθεί 34 πόντους. Από το 13’ ως το 20’ δέχθηκε 9. Αυτό λέει πολλά για την αλλαγή στην άμυνα, αλλά και στο "διότι" της αλλαγής στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο δέχθηκε όμως και πάλι 32 πόντους!

ΤΟ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ: Λίγο μετά την έναρη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ταμίρ Μπλατ έπεσε στο παρκέ, κρατώντας τον αστράγαλό του. Ο μπαμπάς Μπλατ ήταν αυτός που έσπευσε πρώτος να πει στον διαιτητή να σταματήσει το παιχνίδι για να δουν αν έχει πάθει κάτι σοβαρό. Ο Ισραηλινός γκαρντ δεν αγωνίστηκε ξανά.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Κατραχούρας, Χαλαμπαλάκης

Δεκάλεπτα: 26-31, 51-45, 76-77, 94-93