26.7 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Γκριγκόνις λύτρωσε τη Ζαλκγίρις στο θρίλερ της Βαλένθια (vid)

Τρομερό ματς στη «La Fonteta» με τη Βαλένθια να φτάνει πολύ κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή και τον Μάριους Γκριγκόνις  (12 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ) να λυτρώνει κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο τη Ζαλγκίρις Κάουνας, που έφυγε νικήτρια με 79-78 από την Ισπανία, στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 22η αγωνιστική της Euroleague. Στο 13-9 το ρεκόρ της λιθουανικής ομάδας, στο 11-11 οι Ισπανοί.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Όγκουστιν Ρούμπιτ με 17 πόντους. Μεγάλη εμφάνιση με double-double 13 πόντων και 12 ριμπάουντ για τον Τζόφρι Λοβέρν

Η Βαλένθια ξεκίνησε «φουριόζα» και προηγήθηκε με 10-2 μετά από 4 μισή λεπτά παιχνιδιού, ωστόσο η Ζαλγκίρις κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια του, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 20-20.

Τελευταία φορά που οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 33-32 (14'40"). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ, εκμεταλλευόμενη και τα πολλά φάουλ (8/11 βολές), έτρεξε ένα επιμέρους 15-5 για να πάει στα αποδυτήρια της «La Fonteta» προπορευόμενη με 47-38. Σημαντική η συμβολή του Όγκουστιν Ρούμπιτ με 11 πόντους (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα) σε μόλις 9 λεπτά.

Η Ζαλγκίρις σίγησε από την περίμετρο πετυχαίνοντας μόλις ένα τρίποντο στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ είχε 7/10 στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, γεγονός που επέτρεψε στις «νυχτερίδες» να μειώσουν σε 60-55 μετά την ανάπαυλα, με 8 πόντους του Λουίς Λαμπεϊρί και 5 του Κλέμεν Πρέπελιτς.

Αφού αμφότερες οι ομάδες πέταξαν στα σκουπίδια ακρετές επιθέσεις, το σύνολο του Χάουμε Πονσαρνάου πλησίασε στο καλάθι, 66-64, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. H Ζαλγκίρις μοιράζοντας καλύτερα το παιχνίδι βρήκε λύσεις και ξεμάκρυνε με 74-67 με 1'28" να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Μάρτιν Χέρμανσον με έμμεσο τρίποντο έγραψε το 74-70, ο Τόμας Ουόκαπ απάντησε έξω από τα 6.75μ για το 77-70, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση το ίδιο έκανε ο Κλέμεν Πρέπελιτς για το 77-73 (36.8" πριν το τέλος). Ο Τζόφρι Λοβέρν αστόχησε δις κάτω από το καλάθι και ο Νίκολα Κάλινιτς ξεχύθησε στον αιφνιδιασμό, κερδίζοντας φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο Σέρβος έβαλε 2/3, ο Πρέπελιτς πήρε το ριμπάουντ και ο Σαμ Βαν Ρόσομ έγραψε το 78-77. Ο Μάριους Γκριγκόνις λύτρωσε όμως τη Ζαλγκίρις με τρομερό καλάθι που πέτυχε σε νεκρό χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-47, 55-60, 78-79