21.4 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Ήφαιστος νίκησε στην Πυλαία (pics)

Ο Ήφαιστος Λήμνου πήρε τη νίκη από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 71-68 σε φιλικό που έγινε στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πήρε πρώτη το προβάδισμα (4-9, 5'), ο ΠΑΟΚ επέστρεψε για να ισοφαρίσει (17-17) και να βρεθεί μπροστά (20-19). Στα μισά της δεύτερης περιόδου ο Ήφαιστος ήταν στο +5 (23-28, 15'), στο +7 (26-33, 17') και στο +10 (28-38, 18').

Ο Τζαμάλ Τζόουνς ήταν αυτός που μείωσε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (32-38) με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει (45-45, 25') και να περνάει μπροστά (48-47, 26'), για να ανεβάσει τη διαφορά ως το +7 (55-48, 29'10'').

Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα ακόμη και με διαφορά 8 πόντων (65-57), αλλά εκεί ακριβώς παρουσίασε σημαντικά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση. Ο Ήφαιστος με σερί 0-12, προηγήθηκε 65-69, ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι 68-69 και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο, καθώς στο 68-71 ο Goss –που ήταν  πρώτος σκόρερ του αγώνα- αστόχησε σε τρίποντο.

Στη διάθεση του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν ήταν για έναν ακόμη αγώνα οι διεθνείς Βαγγέλης Μαργαρίτης  και Γιανίκ Μορέιρα, όπως και οι Γιάννης Αθηναίου και Απόλλων Τσόχλας, ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος που αντιμετώπιζε πρόβλημα με τον ώμο του, αγωνίστηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 17-17, 32-38, 55-49, 68-71

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 9, Χρυσικόπουλος 3 (1), Σχίζας 3 (1), Κόνιαρης, Καρράς 1, Ζάρας 6 (2), Πόουπ 5 (1), Ουίλιαμς 3 (1), Χάτσερ 12, Γκάρετ 9, Γκος 17 (3).

Ήφαιστος Λήμνου: Γκότσερ 10 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Μπρέιζελτον 13 (1), Σμιθ 7 (1), Σταμάτης 5, Διαμαντάκος 1, Χαριτόπουλος 3, Μούρτος 5, Γόντικας 14, Ουίγκινς 10 (2).