26.7 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Οσμάν και Κορκμάζ πήραν από το χέρι την Τουρκία (pics+vid)

Ιδιαίτερα μαχητικό αποδείχθηκε για μια ακόμη φορά το Μαυροβούνιο, με την Τουρκία να επικρατεί δύσκολα 84-70 στο τελευταίο φιλικό των δύο ομάδων πριν το Ευρωμπάσκετ. Πριν το τζάμπολ του αγώνα τιμήθηκε και ο Μπόγκνταν Τάνιεβιτς.

Οι Μαυροβούνιοι κράτησαν χαμηλά τους Τούρκους στο πρώτο δεκάλεπτο (10-23) όμως σταδιακά η ομάδα του Σάριτσα ανέβασε στροφές και προηγήθηκε 43-37 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στην συνέχεια αλλά στην τέταρτη περίοδο οι Τούρκοι ξέφυγαν για το τελικό 84-70.

Ο Τσεντί Οσμάν είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ ο Φουρκάν Κορκμάζ σημείωσε 17 πόντους και κατέβασε 4 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ο Νίκολα Βούτσεβιτς πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 43-37, 59-54, 84-70.