27.6 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

Ομάδα… μοντέλο η Αρμάνι (vids)

Η Μπαρτσελόνα πέταξε διαφορά 15 πόντων, η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες και οι Ιταλοί πήραν μια πολύτιμη εντός έδρας νίκη με το τελικό 78-74 επί των Καταλανών στην 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Και ποιος να το έλεγε... Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, το πρώτο δεκάλεπτο στη διάρκεια του οποίου η Μπαρτσελόνα είχε την ελαφρά υπεροχή, με τον Μοερμάν να ευστοχεί για τρεις στη λήξη της περιόδου για το 17-22 με το σύστημα να βγαίνει από το πινακάκι του Σίτο Αλόνσο, αυτός που άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού ήταν ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο.

Ο βετεράνος γκαρντ με ελάχιστη συμμετοχή φέτος, έδειξε πως η ποιότητα δεν σε εγκαταλείπει και πως σίγουρα δεν πρέπει να τον θεωρεί κάποιος... αμελητέα ποσότης όσο είναι στο γήπεδο. Έχοντας μάλιστα δίπλα του τους Πρέσι, Κοπόνεν, Μοερμάν και Τόμιτς, σημείωσε 11 πόντους σε 4 λεπτά και οδήγησε από το 19-24 αρχικά στο 19-34 (15’10’’) και στη συνέχεια στο 23-37 (16’10’’).

Αυτός που έδειξε το δρόμο της επιστροφής στην Αρμάνι Μιλάνο και έδωσε το σύνθημα για ένα 12-0, ήταν ο Νταϊρίς Μπέρτανς, με τον Θίοντορ να τον ακολουθεί, φτάνοντας ο ίδιος να ισοφαρίζει το παιχνίδι στο ημίχρονο (39-39). Θεμέλιο για την αντεπίθεση η καλύτερη άμυνα, που έδωσε κλεψίματα και εύκολους πόντους στην άλλη πλευρά του γηπέδου κάτι που είχε γίνει και στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Ιταλοί προσπέρασαν (40-39 και 42-41, 22’), οι Καταλανοί απάντησαν (42-45 στο 24’ και 46-51 στο 26'45''), βλέποντας όμως τον Κέβιν Σεραφέν να κάνει φτάνει γρήγορα στα τέσσερα φάουλ. Και το παιχνίδι να ξαναγίνεται ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Ο Μπέρτανς ήταν και πάλι εκεί, ο Καλνιέτις πήρε τη σκυτάλη, δίπλα στον σταθερό Ταρτζέφσκι και η Αρμάνι Μιλάνο πήρε τη μεγαλύτερή της διαφορά στο παιχνίδι (61-56, 33'45''). Kαι συνέχισε με τον Τζόρνταν Θίοντορ σε ρόλο πρωταγωνιστή και τον Γκουντάιτις αρωγό ως το +9 (74-65, 38'30'').

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να παλεύει. Δύο τρίποντα του Μόερμαν και του Ρίμπας διαμόρφωσαν σε 20'' το 74-71. Ο Οριόλα αστόχησε στη δική του προσπάθεια, ο Χάνγκα έκανε το φάουλ, ο Ρίμπας δεν βρήκε επίσης το στόχο και το αντιαθλτικό φάουλ του Μοερμάν 5'' πριν το τέλος έβαλε ουσιαστικά τέλος στο παιχνίδι που σφραγίστηκε με το τελικό 78-74.

Το κλειδί: Η χρησιμοποίηση τριών "κοντών" από τον Σιμόνε Πιανιτζιάνι του έδωσε λύσεις στην άμυνα, πίεση, αλλά και -τελικά- επιλογές στην επίθεση.

Το πρόσωπο: Ο Τζόρνταν Θίοντορ ήρθε ως ένας από τους κορυφαίους αν όχι ο κορυφαίος παίκτης τόσο του πρωταθλήματος Τουρκίας, όσο και του Basketball Champions League. Σήμερα έδειξε πως μπορεί να κάνει τη διαφορά και στην Ευρωλίγκα. Σημείωσε 19 πόντους, αλλά είχε και 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Ένας παίκτης που σκοράρει μεν, αλλά θέλει να κάνει τα πάντα για την ομάδα του. Μεγάλη δουλειά...

Δεκάλεπτα: 17-22, 39-39, 54-53, 78-74