21.5 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Ολυμπιακός-Μακάμπι 90-73: Θρύλος για φίλημα! (vids+pics)

Κυρίαρχος, ισοπεδωτικός, ικανός για μεγάλα πράγματα. Ο Ολυμπιακός «πάτησε» κάτω τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 90-73, επέστρεψε εμφατικά στις νίκες στην Ευρωλίγκα ανεβαίνοντας στο 7-4 και πιάνοντας τους Ισραηλινούς, έδωσε την καλύτερη απάντηση μετά το «μπλακ άουτ» της Πόλης κι έστειλε... μήνυμα εν όψει ντέρμπι «αιωνίων», δείχνοντας είναι πράγματι έτοιμος για κάτι σπουδαίο.

Το αρχικό 7-0 έδειξε πως... η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί, με τον Σφαιρόπουλο να βλέπει το κακό και να παίρνει το τάιμ άουτ, αλλά τους παίκτες του Ολυμπιακού να είναι ασταμάτητοι, προεξάρχοντος του Βεζένκοφ που έλυνε και έδενε, για να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι σε ένα εκ των κορυφαίων δεκαλέπτων στην ιστορία του στην Ευρωλίγκα με απόλυτη κυριαρχία, με το 35-8 να λέει τα πάντα για το τι συνέβαινε στο παρκέ.

Με ορισμένα μακρινά σουτ, η Μακάμπι επιχείρησε να βρει κάποια πατήματα στο παρκέ, χωρίς να μειώσει όμως πέρα από το -18 (39-21 στο 14'). Μπορεί να μην υπήρχε το κρεσέντο της πρώτης περιόδου, αλλά η συνεργασία του Ντόρσεϊ με τη Μακάμπι συνέχισε να διατηρεί μπροστά στο σκορ τους «ερυθρολεύκους» σε μεγάλη απόσταση από την αντίπαλό τους, κλείνοντας το ημίχρονο με ένα εμφατικό +25 (51-26).

Οι δύο ομάδες διατήρησαν και στην τρίτη περίοδο μια απόσταση πάνω κάτω στους 20 πόντους, με την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων να φαίνεται στο γεγονός, ότι ο Ουίλμπεκιν σκόραρε το πρώτο του καλάθι με τρίποντο για το 56-36 στο 24ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός, πάντως, ξέφευγε κάθε φορά που αποφάσιζε να... ανεβάσει λίγο ταχύτητα, με τον Φαλ να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και να έχει τη συνδρομήτου Ντόρσεϊ, για να ανέβει στο +26 ο δείκτης του σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (71-45).

Το ματς είχε πια αποκτήσει μια τυπική διαδικασία για το τελευταίο του δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει με σκορ και θέαμα. Έδωσε την ευκαιρία σε παίκτες, όπως ο ΜακΚίσικ, να βρουν ρυθμό, δεν έχασε τη δυνατότητα να διαχειριστεί τον χρόνο των παικτών εν όψει Παναθηναϊκού και ολοκλήρωσε θριαμβευτικά το ματς, αν και χαλάρωσε ελαφρώς και λογικά στα τελευταία λεπτά, με την εξαιρετική εικόνα φυσικά να μένει (90-73).

Δεκάλεπτα: 35-8, 51-26, 71-45, 90-73

ΤΕΛΕΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ: Θα ήταν άδικο να ξεχωρίσουμε μόνο έναν από αυτό τον απολαυστικό Ολυμπιακό, που σε άμυνα και επίθεση ήταν εξαιρετικός και θα είχε καλύτερη επίδοση ανασταλτικά, αν δεν χαλάρωνε στο τέλος. Την αρχή έχει κάνει ο Σάσα Βεζένκοφ στο πρώτο «ξέσπασμα» (15 π., 4 ρ., 6 ασ.), ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε ξανά εξαιρετική απόδοση σε διάρκεια (17 π., 4/7 τρ.) και ο Μουσταφά Φαλ σκέπασε τα καλάθια (12 π., 11 ρ., 5 ασ.), με την τριάδα αυτή ειδικά να κάνει θραύση στο παρκέ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα ποσοστά εξηγούν τα πάντα, με τον Ολυμπιακό να έχει 62.1% στα δίποντα και 34.4% στα τρίποντα έναντι 41% και 28.6% αντίστοιχα για τους Ισραηλινούς.