16.5 C
Σάββατο, 26 Οκτωβρίου, 2024

Οι Σπερς νίκησαν τον…Γιόκιτς κα έστειλαν την σειρά σε έβδομο παιχνίδι (vid)

Σε έβδομο και τελευταίο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής, με τους Σπερς να εμφανίζονται πιο ομάδα και να κερδίζουν στο Σαν Αντόνιο τους Νάγκετς με 120-103, στέλνοντας την σειρά σε έβδομο και τελευταίο παιχνίδι που θα γίνει στο Ντένβερ.

Τα πάντα στο συγκεκριμένο παιχνίδι κρίθηκαν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, όπου η αποφασιστικότητα των παικτών του Γκρέγκ Πόποβιτς έγειρε των πλάστιγγα προς τους Σπερς, σε ένα παιχνίδι που για 36 λεπτά έλεγχαν, αλλά δεν είχαν αποκτήσει ποτέ προβάδισμα ασφαλείας. Έτσι, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με  το σκορ στο 90-85, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 17-2, φτάνοντας την διαφορά στο +20 (107-87), καθαρίζοντας το παιχνίδι, και κερδίζοντας ουσιαστικά τον συγκλονιστικό Νίκολα Γιόκιτς.

Για τους νικητές ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχε 26 πόντους με 10/18 σουτ, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να έχει 25 πόντους  με 12/16 σουτ, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Ρούντι Γκέι με 19 πόντους και 7/11 σουτ. Για το Ντένβερ ο τρομερός Νίκολα Γιόκιτς είχε 43 πόντους, χάνοντας για μια ασίστ το triple-double, έχοντας 19/30 σουτ, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Ο Τζαμάλ Μάρεϊ συμπλήρωσε