14.4 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Οι νίκες στους γηπεδούχους (vids)

Βαλένθια και Μανρέσα πήραν τις νίκες στα παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Liga Endesa. Η Βαλένθια επικράτησε 93-84 της Σαραγόσα και η Μανρέσα της Ρεάλ Μπέτις Σεβίλλη με 93-81.

Βαλένθια-Σαραγόσα 93-84

Η Βαλένθια κατάφερε να αντιδράσει στο δικό της κακό πρώτο ημίχρονο. Η Σαραγόσα αιφνιδίασε τους "πορτοκαλί" και προηγήθηκε 27-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Κράτησε τον πρώτο ρόλο και στη δεύτερη για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα προηγουμενη με 55-39. Όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να κάνουν την μεγάλη τους αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο που σημαδεύτηκε από το επιμέρους 31-10!

Ντούμπλιεβιτς και Χέρμανσον είχαν 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, ο Κάλινιτς είχε 15 και ο Λαμπεϊρί πρόσθεσε 13 για τη Βαλένθια. Για τη Σαραγόσα ο Ένις με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ.

(ACB Photo / M. Á. Polo)

Μανρέσα-Ρεάλ Μπέτις Σεβίλλη 93-81

Το επιμέρους 28-15 που έκανε η Ρεάλ Μπέτις Σεβίλλη στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετό για να τη βοηθήσει να επικρατήσει ή να απειλήσει έστω σοβαρά τη Μανρέσα. Οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά καλύτεροι από την αρχή του αγώνα, έχτισαν μια διαφορά και έφτασαν στη νίκη.

Ο Μέισον σημείωσε 21 πόντους για τους νικητές, ενώ ΕνΝτογιέ (17) και Φελντέιν (14) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Σεβίλλης.