18.3 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Ξεχ-Αρμάνι-ασε (vids)

Ο Ολυμπιακός κατέγραψε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με το τελικό 86-75 και τον Σλούκας στο τιμόνι. Οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν πλέον την προσοχή τους στον αγώνα της Παρασκευής (16/10, 21.00), οπότε και υποδέχονται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να κρατά το παιχνίδι στα ίσια και κατά διαστήματα έδειχνε και σημεία υπεροχής, κυρίως με τη δημιουργία του Κώστα Σλούκα και την αποτελεσματικότητα των Πρίντεζη – Παπανικολάου. Η όποια ισορροπία χάθηκε με την είσοδο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ, ο οποίος σε εννέα λεπτά είχε 15 πόντους, όντας αλάνθαστος (2/2, 3/3, 2/2) και οδήγησε τους Ιταλούς στο 34-42 (19’30’’) για να κλείσει το ημίχρονο 36-42.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν χάρη σε ένα ξέσπασμα με οδηγούς κυρίως τους Σλούκα-ΜακΚίσιτς, με το 40-48 (22’35’’) να γίνεται 49-48 (24’). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τους παίκτες του να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και τον Άαρον Χάρισον να μπαίνει στην εξίσωη για να διαμορφωθεί το 59-53 (28'40''). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο του Ολυμπιακού και το επιμέρους 27-16 έρχεται να το επιβεβαιώσει με τον καλύτερο τρόπο.

Χάρισον και Σλούκας έγραψαν το 69-60 (31'40'') από τη γραμμή των τριών πόντων, με τον Χασάν Μάρτιν να κάνει πολύ δουλειά στο ζωγραφιστό και τον ΜακΚίσιτς να δίνει διψήφια τιμή στη διαφορά (76-65, 35'30''). Η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να τρέξει όσες φορές βρήκε την ευκαιρία, αφού η άμυνα του Ολυμπιακού στο σετ παιχνίδι είχε γίνει ιδιαίτερα αποτελεσματική. Οι Ιταλοί είχαν σημειώσει μόλις έξι πόντους στα έξι πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και το σκορ έγινε 79-67 (36'30'') και προσπάθησαν με τη ζώνη να περιορίσουν τους αντιπάλους τους.

O παίκτης που ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ρολ με δύο συνεχόμενα τρίποντα (79-73, 37'47''). Η δέκατη ασίστ του Σλούκα που έφτασε σε double double είχε αποδέκτη τον Πρίντεζη που έγραψε το 81-73 (38'10''), ο ίδιος έγραψε το 83-74 (38'40'') πριν πέσει η αυλαία με το τελικό 86-75.

MVP: Ο Κώστας Σλούκας ήταν αυτός που έκανε τη μεγάλη διαφορά για τον Ολυμπιακό. Οι αριθμοί είναι το ένα στοιχείο που το επιβεβαιώνει, καθώς άφησε τον αγώνα με το ένατο double double της καριέρας του με 17 πόντους και 11 ασίστ. Αυτό που δεν γράφουν οι αριθμοί είναι το πως καθοδήγησε την ομάδα, πως έλεγξε το ρυθμό και πόσο σωστά αντέδρασε στις αλλαγές άμυνας των Ιταλών.

OΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Ολυμπιακός είχε πέντε λάθη στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, δέκα συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το δεύτερο ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Έκανε μόλις δύο λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο και κανένα στο τέταρτο που ήταν κλειδί για τη νίκη του επί της Μιλάνο.

Διαιτητές: Πέρεθ, Σεμές, Τεπενιέ

Δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75