21.1 C
Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου, 2024

Ντουέτο στο νήμα (vids, pics)

Γεμάτη αγωνιστική και δύο παιχνίδια που κρίθηκαν στο νήμα είχε το πρώτο πιάτο στην 7η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Η Μπανταλόνα νίκησε στη δεύτερη παράταση τη ΜόραΜπανκ Ανδόρρα και η Ομπραντόιρο νίκησε εκτός έδρας την Μούρθια με κάρφωμα στην εκπνοή. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς σε 18’25’’ είχε 5 πόντους (1/1, ½), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο για την ΜόραΜπανκ Ανδόρρα.  Πιο εύκολη αποστολή είχαν οι Σαραγόσα, Εστουδιάντες και Γκραν Κανάρια, απέναντι σε Γκιπουθκόα, Σεβίλλη και Φουενλαμπράδα αντίστοιχα.

Μπανταλόνα-ΜόραΜπανκ Ανδόρρα 103-101

Ένας αρκετά... χορταστικός αγώνας έγινε ανάμεσα στην Μπανταλόνα και στην ΜόραΜπανκ Ανδόρρα με τον νικητή να κρίνεται στη δεύτερη παράταση. Με 11’’ για το τέλος της κανονικής διάρκειας ο Μπλάζιτς με γκολ φάουλ έγραψε το 76-79, ο Βιδάλ με τρίποντο ισοφάρισε και ο Αλμπισί αστόχησε στη δική του προσπάθεια από τα 6μ75 με τον αγώνα να πηγαίνει στην πρώτη παράταση. Η Μπανταλόνα ισοφάρισε και στην πρώτη παράταση. Ο Γέλινεκ με δύο βολές έγραψε το 86-90 με 14’’ για το τέλος. Ο Μπλάζιτς έκανε το φάουλ στον Βιδάλ που έγραψε το 88-90 με 8’’ να απομένουν, αλλά ο Γέλινεκ έχασε την μπάλα από τον Ρίτσαρντ που έγραψε το 90-90 για να στείλει τον αγώνα στη δεύτερη παράταση. Ο Ρίτσαρντ ήταν αυτός που έδωσε τo προβάδισμα (99-98) ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Ντιμιτρίεβιτς έγραψε το 101-98, ο Γιέλο το 103-98 για να μειώσει με τη λήξη στο τελικό 103-101 ο Μπλάζιτς.

Μούρθια-Ομπραντόιρο 60-62

Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ, πράγμα περίεργο για μπάσκετ Ισπανίας η Ομπραντόιρο πήρε τη νίκη με 62-60 εκτός έδρας χάρη στο κάρφωμα του Νταβίντ Ναβάρο με τη λήξη του αγώνα, έχοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης. Ο Ματ Τόμας με 17 ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ Κλουφ (12) και Ντελία (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους.

Σαραγόσα-Γκιπουθκόα 97-73

Ήσυχο μεσημέρι για την Σαραγόσα που έφτασε στη νίκη επί της Γκιπουθκόα με 97-73. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από την αρχή, αλλά ξέφυγαν στο τρίτο δεκάλεπτο (27-15 το επιμέρους) για να οδηγηθούν στο +24. Ντράγκοβιτς (15), Νιλ (14), Γκαρθία (12), Σουάρεθ (11) ήταν οι διψήφιοι των νικητών.Στους 17 σταμάτησε ο Σουίνγκ για τους ηττημένους.

Σεβίλλη-Εστουδιάντες 81-90

Η Σεβίλλη παρέμεινε χωρίς νίκη μετά και την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Εστουδιάντες πήρε την εκτός έδρας νίκη με το τελικό 81-90 έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Λάντεσμπεργκ (28) και Κάνερ –Μέντλεϊ (22). Για μία ακόμη φορά οι Ανοσίκε (16) και Κέλι (15) ήταν αυτοί που προσπάθησαν να «σπρώξουν» τη Σεβίλλη, χωρίς και πάλι να καταφέρουν να την οδηγήσουν σε ένα θετικό αποτέλεσμα.

Γκραν Κανάρια-Φουενλαμπράδα 87-65

Μετά το... φορτσάτο της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, η Φουενλαμπράδα γνώρισε τη δεύτερη ήττα της. Αυτή τη φορά εκτός έδρας από την ιδιαίτερα καλοδουλεμένη και καλοστημένη Γκρανκ Κανάρια που έφτασε στο τελικό 87-65 με πλουραλισμό στην επίθεση (Μπάεζ και Αγκιλάρ από 11, Παουλί και Έρικσον από 10) και απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (40-27).