21.6 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Ντινουίντι και Μίλσαπ «καθάρισαν» στην παράταση (vids)

Ο… από μηχανής θεός Σπένσερ Ντινουίντι εμφανίστηκε δις στο «Barclays Center» και οι Μπρούκλιν Νετς κατάφεραν να κερδίσουν με 120-119 στην παράταση τους Ντιτρόιτ Πίστονς, διακόπτοντας αρνητικό σερί τριών ηττών.

Ο 25άχρονος γκαρντ με τρίποντο ισοφάρισε σε 110-110 κι έστειλε την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο, αφού ο Ρέτζι Τζάκσον (21π. με 8/23 σουτ εντός παιδιάς) δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου. Οι δύο αντίπαλοι κινήθηκαν πόντο πόντο και στην παράταση, αλλά στο τέλος και πάλι ο Σπένσερ Ντινουίντι ευστόχησε από την περιφέρεια και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, τελειώνοντας με 25π. Άλλους 19π. μαζί με έξι ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ είχε ο Κάρις Λεβέρτ, 23π. ο Τζο Χάρις και 10π. με ισάριθμα ριμπάουντ ο Εντ Ντέβις.

Ο Αντρέ Ντράμοντ με 24π. και 23 ριμπάουντ δεν «έφθασε» για τα «πιστόνια». Άστοχος ήταν ο Μπλέικ Γκρίφιν, είχε μεν 25π. αλλά με 8/18 σουτ, μαζί με εννέα ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, δύο κλεψίματα, ένα κόψιμο και έξι λάθη.

Στην παράταση κρίθηκε και η αναμέτρηση στο «United Center», με τους Ντένβερ Νάγκετς να αναδεικνύονται νικητές με 108-107 απέναντι στους Σικάγο Μπουλς χάρη σε buzzer beater του Πολ Μίλσαπ (19π., έξι ριμπάουντ). Ο Νίκολα Γιόκιτς (22π., δώδεκα ριμπάουντ, εννέα ασίστ, τρία κοψίματα, δύο κλεψίματα, έξι λάθη) ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 98-98, ενώ ακολούθησαν διαδοχικά άστοχα σουτ από αμφότερες τις ομάδες.

Ο Ζακ Λαβίν με 28π. και εφτά ασίστ, ο Ουέντελ Κάρτερ Τζ. με 25π. και οκτώ ριμπάουντ και οι Τζάστιν Χόλιντεϊ και Αντόνιο Μπλάκνεϊ, από 15π. έκαστος, δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα των «ταύρων», που υποχώρησαν στο 2-6.