24.9 C

Νίκη στο πρώτο τεστ στην Ιταλία για το Περιστέρι

Στον πρώτο του αγώνα για το τουρνουά «Happy Casa Cup» στο Μπρίντιζι της Ιταλίας, το Περιστέρι επικράτησε με 80-69 της Άνβιλ Βλότσλαβεκ, η οποία θα αγωνιστεί επίσης στο Basketball Champions League.

Μετά το αρχικό 8-0 που «έτρεξαν» οι Πολωνοί στα πρώτα λεπτά, η ομάδα του Ηλία Ζούρου έτρεξε ένα επιμέρους 22-2 ως την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Ο Αγραβάνης βοήθησε επιθετικά, Σκορδίλης και Μόουζες έκαναν πολύ καλή δουλειά στη ρακέτα για να φτάσει στο ημίχρονο στο 41-33.

Οι Πολωνοί αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσαν στους δύο πόντους (53-51), αλλά στο σημείο αυτό Χάτσερ και Γκρέι, κυρίως με μακρινά σουτ, έδωσαν και πάλι διαφορά ασφαλείας στο Περιστέρι που έφτασε και στην τελική επικράτηση με 80-69.

Αύριο (15/9, 20:00) το Περιστέρι θα ανμετρηθεί με την οικοδέσποινα του τουρνουά, την Μπρίντιζι.

Δεκάλεπτα: 22-10, 41-33, 53-51, 80-69

Περιστέρι (Ζούρος): Μπλέικ 12, Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 11, Αγραβάνης 15 (1 τριπ.), Σαλούστρος 10 (1 τριπ.), Γόντικας, Μόρισον 4, Χάτσερ 8 (1 τριπ.), Γκρέι 12 (4 τριπ.), Μόουζες 6 (1 τριπ.)

Άνβιλ Βλότσλαβεκ (Μίλιτσιτς): Ντοβ 16, Λέντο 4, Σίμον 18, Ρότεν 7, Σούλιμα 11, Βαντόφσκι, Κάρολακ 7, Φρεϊμάνις 6, Μιλοβάνοβιτς, Σέβτσικ