24.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Νίκη ΠΑΟΚ με άρωμα Πρωταθλήματος (pics)

Δύο εβδομάδες πριν την έναρξη της Basket League, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος διαπίστωσαν το που βρίσκονται στο επίπεδο της ετοιμότητας. Στο εναρκτήριο παιχνίδι του τουρνουά “Μαυροσκούφεια” που διοργανώνει για 29η χρονιά ο σύνδεσμος διαιτητών Θεσσαλονίκης, ο Δικέφαλος επικράτησε με 94-88, αφού άντεξε στην αντεπίθεση του Πανιωνίου που μείωσε από τους 17 στους τρεις, στο τελευταίο λεπτό.

Ήταν φανερό και για τις δύο ομάδες ότι είναι μακριά από το σημείο που θέλουν οι προπονητές τους, αφού ήταν μικρά τα καλά διαστήματα απόδοσης τους ενώ λείπουν ακόμη στοιχεία όπως οι αυτοματισμοί που θα κάνουν ευκολότερο το παιχνίδι τους. Με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών του τον Φώτη Λαμπρόπουλο, ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στην πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα σχεδόν μέχρι το τέλος της. Η επιλογή ενός ζον-πρες έδωσε ώθηση στον ΠΑΟΚ που με τη παρουσία του Μπεστ που δεν άρχισε στην πεντάδα, βελτιώθηκε και πήρε το προβάδισμα με 22-21. Κώστας Φλεβαράκης και Γιάννης Λίβανος έκαναν διαρκώς αλλαγές, δοκίμαζαν σχήματα και τακτικές αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Προηγήθηκε με 28-22 και 37-31 για να κλείσει το ημίχρονο με τη μέγιστη διαφορά των επτά πόντων (49-42) χάρη σε ένα τρίποντο του Σμιθ στην εκπνοή με ταμπλό. Ο Πανιώνιος ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 9ο λεπτό, όμως δεν είχε και πάλι διάρκεια στην απόδοση του. Με τον Νόουλς να του δίνει σκορ από κοντά, ο ΠΑΟΚ έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 73-67. Επτά λεπτά πριν το φινάλε, ο ΠΑΟΚ απέκτησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά που εκτοξεύτηκε στους 17 (87-70) με διαδοχικά μακρινά σουτ του Τσόχλα και του Σχίζα. Ο Πανιώνιος έκανε ένα γρήγορο 9-0 (87-79) και 55'' πριν το τέλος πλησίασε στους τρεις (89-86) όμως ένα τρίποντο του Λιούις έκανε το 92-86 για τον ΠΑΟΚ που κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 49-42, 73-67, 94-88.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Λιούις 11, Σμιθ 14, Σχίζας 9, Τσόχλας 5, Χατζηνικόλας, Μπεστ 9, Ουίγκινς 15, Εγκεκέζε 8, Σαρικόπουλος 11, Νόουλς 12.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λίβανος): Λιούις 4, ΜακΓκίλ 22, Λι 11, Ντόρις 12, Βεργίνης 5, Μαραγκίδης 2, Μάρτιν, Καμαριανός 1, Τζουγκαράκης 8, Καμπερίδης, Πάσαλιτς 8, Λαμπρόπουλος 15.