26.5 C
Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024

Νίκη-θρίλερ του Καναδά επί Νέας Ζηλανδίας (vid)

Ο Καναδάς ήταν ο νικητής και στο δεύτερο φιλικό με τη Νέα Ζηλανδία, η οποία θα τεθεί αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας στην πρώτη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αυτή τη φορά πάντως επικράτησε πολύ πιο δύσκολα με 103-100 (κ.α. 81-81) κι αφού χρειάστηκε να παιχτεί παράταση, στον αγώνα που έγινε στο Σίδνεϊ.

Η Νέα Ζηλανδία προηγήθηκε με 36-33 στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Καναδοί πέρασαν για τα καλά μπροστά στα μισά της τρίτης περιόδου και στο 33' προηγήθηκαν με 71-61, όμως η Νέα Ζηλανδία με πρωταγωνιστές του δύο Ουέμπστερ κρατήθηκαν ζωντανοί, μάλιστα ο Κόρι Ουέμπστερ με γκολ φάουλ ισοφάρισε 81-81 με 13'' να απομένουν για τη λήξη της κανονικής διάρκειας.

Οι Κλάσεν και Ουίλτζερ αστόχησαν σε σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα και το παιχνίδι πήγε στην παράταση, όπου ο Καναδάς πήρε το πάνω χέρι και το κράτησε ως το τέλος, παρόλο που ο Κόρι Ουέμπστερ με τρίποντο έκανε το 101-100 στα τελευταία 4''. Ο Ουίλτζερ, όμως με 2 βολές "κλείδωσε" τη νίκη για τους Καναδούς.

Είναι χαρακτηριστικό πως στον αγώνα αυτόν οι δύο ομάδες σούταραν μαζί 89 τρίποντα! Ο Καναδάς είχε 14/50 και η Νέα Ζηλανδία 12/39!

ΚΑΝΑΔΑΣ: Μπρίσετ 12 (12ρ.), Έτζιμ 4 (10ρ.), Πάνγκος 17 (3/9τρ., 9ασ.), Φιλ Σκραμπ 24 (5/14τρ., 6ασ.), Κλάσεν 10 (10ρ.), Μπεστ, Νέμπχαρντ, Τόμας Σκραμπ 12, Ουίλτζερ 18 (2/8τρ.), Νότις 6. Δεν έπαιξε ο Κεμ Μπιρτς.

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Τάι Ουέμπστερ 11 (8ρ., 5ασ.), Κόρι Ουέμπστερ 33 (6/14τρ., 5ασ.), Αμπερκρόμπι 5, Λόου 12, Φότου 9 (10ρ.), Ντιλέινι 8, Κένι 3, Σμιθ-Μίλνερ, Νγκατάι 2, Ράσμπατς 15 (2/6τρ.), Πλέτζερ 2.