21.5 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Νίκη εκτός επί της Μπεσίκτας η Γαλατά (pics)

Η Γαλατάσαραϊ έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο μισό, βρήκε τα σουτ που χρειαζόταν στα τελευταία καθοριστικά λεπτά και πήρε την εκτός έδρας νίκη από την Μπεσίκτας με 74-72.

Η Μπεσίκτας ήτα αυτή που έκανε καλύτερο... πρώτο βήμα στο παιχνίδι, προηγήθηκε στο ημίχρονο (37-32), αλλά σταδιακά η Γαλατά μείωσε, προσπέρασε και έφτασε στο +5 (54-59, 32’30’’). Οι γηπεδούχοι απάντησαν (63-62, 36’34’’), αλλά ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Άαρον Χάρισον διαμόρφωσε το 64-69 και 12’’ πριν τη λήξη ο Νάιτζελ Χέις το 69-74. Με 5’’ στο ρολόι ο Τσαν Μουτάφ μείωσε στους τρεις, ο Χέις έκανε το λάθος, αλλά ούτε ο Μπούβα, ούτε ο Μπένζινγκ βρήκαν το στόχο με το άκουσμα της κόρνας.

Χάρισον και Χέις σημείωσαν από 19 πόντους για τους φιλοξενούμενους. Μπένζινγκ (17), Μουτάφ (14), Μπούβα (13) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους.

Η Αναντόλου Έφες με 6-2 και αγώνα παραπάνω προηγείται στη βαθμολογία. Δεύτερη ακολουθεί η Τόφας με 6-1 και λίγο πιο πίσω βρίσκεται αήττητη, αλλά με δύο αγώνες λιγότερους η Φενέρμπαχτσε (6-0).